The distinctive tourist gaze of European backpackers
Avrupalı sırt çantalı gezginlerin ayırt edici turist bakışı
  1. Tez No: 728965
  2. Yazar: LADEN ASLANEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırma, Avrupalı sırt çantalı gezginlerin ayırt edici turist bakışlarının sosyolojik bir incelemesini sunmaktadır. On altı Avrupalı sırt çantalı gezginle yapılan derinlemesine görüşmelerin nitel analizleri paylaşılmaktadır. Gezginlerin sırt çantalı ve Avrupalı olmaya ilişkin kimlik özdeşleştirmeleri anlatılmakta, seyahat etme özellikleri açıklanmakta, seyahat motivasyonları, beklentileri ve zevkleri incelenmekte, başkalarıyla olan etkileşimleri tartışılmakta, sırt çantasıyla seyahat deneyimleri sonrası dönüşümleri analiz edilmektedir. Kendilerine özgü turist bakışlarının özelliklerini anlamak amacıyla, görüşmelerde verdikleri yanıtlar, küreselleşme ve batı toplumlarındaki postmodernist kültürel dönüşüm çerçevesinde incelenmiştir. Bu çalışma, Avrupalı sırt çantalı gezginlerin diğerleriyle karşılaşmalarının küreselleşme tarafından beslendiğini, turist bakışlarının özelliklerinin postmodernist kültürel dönüşümü etkilediğini ve bundan etkilendiğini, turist bakışlarının sırt çantalı topluluğu içinde organize olduğunu ve sırt çantasıyla seyahat deneyimlerinin tamamının sırt çantalı gezginlerin Kozmopolitanist değerler geliştirme yönünde kişisel dönüşümüne yol açtığını savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This paper presents a sociological study of the distinctive tourist gaze of European backpackers. Qualitative analyses of the in-depth interviews with sixteen European backpackers are shared. Their personal identifications regarding being a backpacker and being European are described, their travel characteristics are explained, their travel motivations, anticipation, and tastes are examined, their interactions with others are discussed, their post-backpacking experiences and their transformation after the total experience are analyzed. With the purpose of understanding the characteristics of the distinctive tourist gaze of European backpackers, the interviews were examined within the frame of globalization and postmodernist cultural transformation in western societies. The study argues that the encounters of European backpackers with others are fostered by globalization, the characteristics of their tourist gaze affect and get affected by postmodernist cultural transformation, their tourist gaze is organized within the backpacker community and their total backpacking experiences result in backpackers' personal transformation towards developing Cosmopolitan ethic.