Etkinlik turizmi kapsamında TR21 bölgesinde düzenlenen etkinliklerin turistik çekicilik ve bölge tanıtımına katkısı açılarından değerlendirilmesi
Evaluating the contribution of events in the TR21 region to tourist attraction and regional promotion within the context of event tourism
  1. Tez No: 979491
  2. Yazar: DAMLA GÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAPLAN UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Etkinlik turizmi kapsamında TR21 Bölgesi'nde düzenlenen etkinliklerin turistik çekicilik ve tanıtımına katkısı açısından değerlendirilmesi isimli bu tez, TR21 Bölgesi'nin daha önceki çalışmalar ile saptanan etkinlik turizmi potansiyelini ifade etmek, katkılar yapmak ve mevcut potansiyelin bölgenin paydaş kurum ve kuruluşlar tarafından değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Çalışmada ilk olarak etkinlik turizmi ve destinasyon kavramlarına değinilmiş, TR21 Bölgesi'nde düzenlenen etkinliklerin kavramsal çerçevesine yer verilmiştir. Çalışmanın uygulama kısmı karma yöntem olup, nitel araştırma yönteminde veriler görüşme tekniği ve nicel araştırma yönteminde ise veriler anket tekniği uygulanarak elde edilmiştir. Çalışmanın amacına uygun olarak uzman görüşleri doğrultusunda görüşme ve anket soruları hazırlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre TR21 Bölgesi'nde gerçekleştirilen en bilinen etkinliklerin, bölge değerlerinin ön plana çıkmasına, kültürel mirasın tanınmasına ve destinasyonun ayırt edici yönlerinin vurgulanmasına olanak tanıyarak, bölgenin tanıtımına ve turistik çekiciliğine önemli ölçüde katkı sağladığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis, titled“An Evaluation of the Potential of Event Tourism in the TR21 Region in Terms of the Contribution of Organized Events to Regional Tourism,”aims to present the event tourism potential of the TR21 Region, as identified in previous research, contribute to its further development, and encourage its effective utilization by regional stakeholder institutions and organizations. The study first discusses the concepts of event tourism and destination, then provides the conceptual framework of events organized in the TR21 Region. A mixed-method research design was employed. In the qualitative phase, data were collected through interviews, while in the quantitative phase, data were obtained via surveys. In accordance with the study's objectives, the interview and survey questions were developed based on expert opinions. According to the research findings, events organized in the TR21 Region significantly contribute to the promotion and tourist appeal of the area by highlighting regional values, fostering the recognition of cultural heritage, and emphasizing the distinctive features of the destination.