Sivil toplum kurumu olarak derneklerin makro ekonomik göstergelere etkisi
The effect of associations as non-governmental institutions on macro-economic indicators
  1. Tez No: 728976
  2. Yazar: SEDA MOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Gelişen ve küreselleşen toplum yapısı birey ihtiyaçlarının karşılanması için yeni aktörlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Küreselleşen dünyada mesleki dayanışmanın sağlanması, yaşlıların bakımı, engelli bireylerin eğitimi, kimsesiz çocukların korunması ve eğitilmesi, yoksullara yardım sağlanması, çevresel sorunların etkilerinin azaltılması, kitlesel göçler sonrası gerekli düzenlemelerin yapılması, gibi sosyal hizmet alanlarında öncü kuruluş olarak hizmet veren sivil toplum kuruluşları modern toplum yapısının temel yapı taşlarını oluşturmaktadır. Hızlı bir şekilde değişim gösteren günümüz koşulları, bilgi ve teknolojik alanlardaki değişim, küreselleşme ve modern demokratik toplumların oluşması sivil toplum kuruluşlarının önemini ve üstlendiği görev ve sorumlulukların gittikçe artan bir hale gelmesine sebep olmuştur. Sivil toplum kuruluşları kamu ve özel sektörün yanında alternatif bir kurum olmaktan ziyade tamamlayıcı bir kuruluş olarak görev yapmaktadır. Bu kuruluşlar kamunun eksik kaldığı eğitim, sağlık, kültürel, çevre, kentsel ve kırsal kalkınma konuları gibi çeşitli alanlarda önem atfeden görev ve sorumluluklar üstlenmeye başlamıştır. Bu bağlamda sivil toplum kuruluşları kamu ve özel sektör alanının yanında üçüncü bir sektör olarak faaliyet sürdürmektedir. Bu çalışmada toplumsal birliktelik anlayışının hüküm sürdüğü sivil toplum kuruluşları özellikle de derneklerin tarihsel süreç içerisinde nasıl bir gelişme gösterdiği, bu kuruluşların kurulma şekilleri ve çeşitli nitelikleri detaylı bir şekilde ortaya konulmuştur. Sonrasında ise sivil toplum kuruluşlarının ülkemiz için önemli makro ekonomik göstergelere nasıl ve ne yönde etkide bulunduğu, bu kuruluşların toplum refahına olan etkileri detaylı bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The developing and globalizing social structure has led to the emergence of new actors to meet the needs of the individual. Non-governmental organizations that serve as leading organizations in the fields of social work such as providing professional solidarity in the globalizing world, caring for the elderly, education of the disabled, protecting and educating the orphans, helping the poor, reducing the effects of environmental problems, making necessary arrangements after mass migrations, constitute the basic building blocks of modern society.Today's conditions that change rapidly, changes in information and technological fields, globalization and the formation of modern democratic societies have led to the increasing importance of non-governmental organizations and the duties and responsibilities that they undertake. Non-governmental organizations act as a complementary organization rather than an alternative institution alongside the public and private sectors. These organizations have begun to undertake duties and responsibilities that attach importance to various fields such as education, health, cultural, environmental, urban and rural development issues where the public is lacking. In this context, non-governmental organizations continue to operate as a third sector besides the public and private sector. In this study, non-governmental organizations in which the understanding of social unity prevails, especially associations, how it has progressed in the historical process, the ways of setting up these organizations and their various qualities are presented in detail. Afterwards, how and in what way the non-governmental organizations affect the important macro economic indicators for our country and the effects of these organizations on the welfare of the society are examined in detail.