COVİD-19 geçirmiş hastaların yakınlarının anksiyete ve depresyon düzeylerinin incelenmesi
Examination of the anxiety and depression levels of the relatives of patients with COVID-19
  1. Tez No: 728985
  2. Yazar: PELİN TERAZİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ UĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma COVİD-19'a yakalanmış hastaların yakınlarının anksiyete ve depresyon düzeylerinin incelenmesini amaçlamaktadır. Çalışma 20 Ocak 2021-25 Şubat 2021 tarihleri arasında, Kayseri ilinde ikamet eden ve çalışmayı katılmayı kabul eden 211 kadın ve 219 erkek olmak üzere toplam 430 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın verileri, internet üzerinden doldurulan form ve ölçeklerin katılımcılara ulaştırılmasıyla tamamlanmıştır. Katılımcılara sırasıyla Sosyodemografik Bilgi Formu, Beck Depresyon Ölçeği ve Beck Anksiyete Ölçeği uygulanmış ve bu ölçeklerden elde edilen verilen SPSS programı ile analiz edilmiştir. COVİD-19 hasta yakınlarının anksiyete düzeyleri, COVİD-19'a yakalanmış bir yakını olmayan kişilere göre daha yüksek olduğu görülmüştür. COVİD-19 hasta yakınlarının depresyon düzeyleri ile COVİD-19'a yakalanmış bir yakını olmayan kişilerin depresyon düzeyleri incelendiğinde ise istatistiksel açıdan anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. COVİD-19 tedavi sürecini hastanede yatarak geçirmiş hastaların yakınlarının anksiyete düzeyleri, hastanede yatmadan tedavi olan hastaların yakınlarına göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. COVİD-19 tedavi sürecini hastanede yatarak geçirmiş hastaların yakınlarının depresyon düzeyleri ile hastanede yatmadan tedavi olan hastaların yakınlarının depresyon düzeyleri incelendiğinde ise istatistiksel açıdan anlamlı bir fark tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the anxiety and depression levels of the relatives of patients with COVID-19. The research was carried out from the 20th of january to the 25th february, 2021, with 211 female and 219 male a total of 430 people residing in Kayseri and agreeing to participate. The data of the research was completed by delivering the forms and scales filled on the internet to the participants. Sociodemographic Information Form, Beck Depression Inventory, and Beck Anxiety Inventory were administered to the participants, respectively, and the data obtained from these scales were analyzed with the SPSS program. It is obtained the anxiety levels of the relatives of COVID-19 patients were higher than those who do not have a relative with COVID-19. When the depression level of the relatives of COVID-19 patients and those who do not have a relative with COVID-19 are examined, no statistically significant difference was found. It was determined that the anxiety levels of the relatives of the patients who spent the treatment process as an inpatient were higher than the relatives of the patients who were treated without hospitalization. When the depression levels of the relatives of the patients who were hospitalized during the COVID-19 treatment process and the depression levels of the relatives of the patients who were treated without hospitalization were examined, no statistically significant difference was found.