Ratlarda deneysel olarak oluşturulan apikal periodontitis üzerinde Stemregen® konak modülasyon terapisinin etkileri
Effects of Stemregen® as host modulation thearpy on experimentally induced apical periodontitis in rats
- Tez No: 728986
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEVLÜT SİNAN OCAK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı ratlarda rutin beslenmeye ek olarak Stemregen® besin takviyesi ile sağlanan konak modülasyon terapisinin apikal periodontitise bağlı inflamasyon/rezorpsiyon süreçlerine etkisini değerlendirmektir. Çalışmamızda ratlar; Negatif Kontrol grubu (n=7), Pozitif Kontrol grubu (n=10), Stemregen® (Stem) grubu (n=10) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Pozitif kontrol ve Stem gruplarında apikal periodontitis oluşumu indüklemek amacıyla çalışmanın 0.günü deneklerin alt sağ birinci azı dişlerinde pulpa ekspozu oluşturuldu. Deneyin 30.gününde ratların tamamı sakrifiye edildi. Alınan kan örneklerinin biyokimyasal analizlerinde, serum fosfor (P), kalsiyum (Ca) ve alkalen fosfataz (ALP) değerlendirildi. Doku örneklerinin histopatolojik analizlerinde, osteoblastik aktivite, osteoklastik aktivite, inflamasyon, fibrozis ve apse yoğunlukları; immunohistokimyasal analizlerinde ise reseptör aktivatör faktör kappa B (NF-kB) ligandı (RANKL), tartarat dirençli asit fosfataz (TRAP) ve osteoprotegerin (OPG) konsantrasyonları değerlendirildi. İstatistiksel analizler SPSS (Statistical Package for Social Sciences; SPSS Inc., Chicago, IL) 22 paket programı ile yapıldı. Pozitif kontrol grubunun P değeri negatif kontrol grubu ve Stem grubundan anlamlı şekilde düşük bulundu (p0.05). Negatif kontrol grubunun osteoblastik aktivitesi Stem ve pozitif kontrol gruplarından anlamlı derecede düşük bulundu (p=0,005). Pozitif kontrol grubunun osteoklastik aktivitesinin negatif kontrol grubundan istatistiksel olarak daha yüksek olduğu tespit edildi (p=0,032).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of host modulation therapy provided with Stemregen® nutritional supplement in addition to routine nutrition on inflammation/resorption processes due to apical periodontitis in rats. In our study, rats; They were divided into 3 groups: Negative Control group (n=7), Positive Control group (n=10), Stemregen® (Stem) group (n=10). In order to induce apical periodontitis formation in the positive control and Stem groups, pulp exposure was created in the lower right first molars of the subjects on the 0th day of the study. All rats were sacrificed on the 30th day of the experiment. Serum phosphorus (P), calcium (Ca) and alkaline phosphatase (ALP) were evaluated in the biochemical analyzes of blood samples. In the histopathological analysis of tissue samples, osteoblastic activity, osteoclastic activity, inflammation, fibrosis and abscess densities; Concentrations of receptor activator factor kappa B (NF-kB) ligand (RANKL), tartrate resistant acid phosphatase (TRAP) and osteoprotegerin (OPG) were evaluated in immunohistochemical analyzes. Statistical analyzes were performed using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences; SPSS Inc., Chicago, IL) 22 package program. The P value of the positive control group was significantly lower than that of the negative control group and Stem group (p0.05). The osteoblastic activity of the negative control group was found to be significantly lower than that of the Stem and positive control groups (p=0.005). The osteoclastic activity of the positive control group was found to be statistically higher than the negative control group (p=0.032).