Siyasi parti logolarının verdiği mesajlar: 1923-2019 seçimlerine katılan siyasi partilerin incelenmesi
The messages of political party logos: An analysis of the political parties participating in the 1923-2019 elections
  1. Tez No: 728984
  2. Yazar: MUSTAFA EREN ELMALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDA İNANÇ SABUNCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Araştırmada, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilanı ile birlikte etkinlik gösteren ilk siyasi partiden başlayıp, çok partili döneme geçilen 1946 yılı itibariyle birer birer kurularak, Türk siyasetinde faaliyet gösteren partilerin genel ve yerel seçimlere katılmış olanları ele alınmıştır. 1923 yılında yapılan genel seçimlerden, 2019 yılında gerçekleştirilen yerel seçimlerine kadar Türkiye'de seçimlere katılan siyasi partilerin logoları araştırmada göstergebilimi çözümlemesi ile ayrı ayrı incelenmiştir. Siyasi partiler, siyasal iletişimin en önemli unsurlarından birisidir. Bu kapsamda ve bir iletişim tezi olmasından dolayı siyasal iletişim konusu çalışmada ele alınmıştır. Siyasal iletişim ile bağlantılı olarak örgütsel iletişim kuramlarına yer verilmiştir. Siyasi partilerin iletişim sürecine katkıda bulunan görsel iletişim incelenerek, görsel kimlik unsurları olan sembol, tipografi, renk, amblem, logo, logotype kavramlarında literatür çalışması yapılmıştır. Araştırma seçimlere katılan siyasi partileri örneklem olarak kabul ettiğinden dolayı seçimlere katılabilme kuralları, Türkiye'de ki seçimler ve siyasi partilerin hangi seçimlere katıldığı incelenmiştir. Siyasi partilerin logolarında yer alan sembol ve renkler göstergebilim yöntemiyle çözümlenmiştir. Türk toplumunda etkin bir rol oynayan siyasi partilerin kurumsal kimliklerini yansıttığı logoları; bayrak, flama, rozet gibi birçok basılı materyalde kullanılmaktadır. Ülke yönetiminde söz sahibi olabilmek için siyasi partiler; girdikleri seçimlerde seçmenleriyle, oy pusulasında yer alan logolarla iletişim kurmaktadır. Çalışmada siyasi partilerin logoları detaylı ve açıklamalı bir şekilde incelenmiş böylelikle bundan sonra kurulacak siyasi partiler için bir kılavuz veya bir kaynak araştırma olması ve bu konu ile yapılacak bilimsel çalışmalara öncü olması amaçlanmıştır. Araştırmada yapılan analizle seçimlere katılan 77 siyasi partinin 11 farklı rengin ve 67 farklı sembolün kullanıldığı sonucu çıkmıştır. Kullanılan renk ve sembollerin tercihinde kültürel, ideolojik ve tarihsel etkeni gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
In the research, starting from the first political party that was active with the proclamation of the Republic of Turkey, as of 1946, when the multi-party period was passed, the parties operating in Turkish politics that participated in the general and local elections were discussed. The logos of the political parties that participated in the elections in Turkey, from the general elections held in 1923 to the local elections held in 2019, were analyzed separately with semiotic analysis in the research. Political parties are one of the most important elements of political communication. In this context and because it is a communication thesis, the subject of political communication is discussed in the study. Organizational communication theories are included in connection with political communication. Visual communication, which contributes to the communication process of political parties, has been examined and a literature study has been made on the concepts of symbol, typography, color, emblem, logo, logotype, which are visual identity elements. Since the research accepts the political parties participating in the elections as the sample, the rules of participation in the elections, the elections in Turkey and the elections in which the political parties participate are examined. Symbols and colors in the logos of political parties were analyzed by semiotic method. The logos of political parties that play an active role in Turkish society, reflecting their corporate identities; It is used in many printed materials such as flags, pennants, badges. Political parties in order to have a say in the country's administration; It communicates with its voters in the elections they enter through the logos on the ballot paper. In this study, the logos of political parties were examined in detail and in detail, so that it was aimed to be a guide or a source research for the political parties to be established from now on, and to be a pioneer for scientific studies on this subject. With the analysis made in the research, it was concluded that 11 different colors and 67 different symbols were used by 77 political parties participating in the elections. Cultural, ideological and historical factors appear in the choice of colors and symbols used.