Nonlinear vibrations of composite airplane wings
Kompozit uçak kanatlarının doğrusal olmayan titreşimleri
  1. Tez No: 729011
  2. Yazar: TOLUNAY ERBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SAİDE SARIGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Uçaklar, geliştirmeye açık olan kompleks yapıları yanında uçuş güvenliği gereksinimi nedeniyle mühendislik alanında önemli rol oynarlar. Bu çalışmalardan birisi, uçağın kanatlarla birlikte ağırlığını azaltmak için kompozit malzeme kullanımıdır. Kanatlar, bir uçağın kalkmasını, havada kalmasını ve yere inmesini sağlayan önemli kısımlardır. Bu çalışmada, Airbus A330 biçimindeki bir uçak kanadı modelinin dış kabuğu kompozit malzeme ile yeniden tasarlanmıştır. Modal analiz gerçekleştirilerek kanadın ilk doğal frekansları ve mod şekilleri elde edilmiştir. İvme zorlamaları, uçuş spesifikasyonlarına uygun olarak oluşturulmuş; zaman ve frekans yanıtlarını belirlemek üzere akış olmayan durum için kanada uygulanmıştır. Hava akımının yanıt karakteristikleri üzerindeki etkisini incelemek amacıyla güvenli bir Mach sayısı için dinamik basınçlar hesaplanmış ve statik basınçlarla birlikte kanada uygulanmıştır. Düzensiz rüzgar yükünün yanıtlar üzerindeki etkisi de, bir mühendislik uygulamasından alınan rassal veri kullanılarak araştırılmıştır. Statik ve dinamik basınçların etkisindeki kanat, deterministik ve rassal ivmelerle zorlanmıştır. Malzeme etkisinin kanadın dinamik karakteristikleri üzerindeki etkisini incelemek için farklı sayıda kompozit katman kullanılarak farklı kanat modelleri oluşturulmuştur. Tez boyunca elde edilen tüm yanıt analizleri, doğrusal olan ve olmayan yaklaşımların karşılaştırmasını içermektedir. Karşılaştırmalar, bu yaklaşımların spektral ve sayısal farklıları hakkında çıkarımlara yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
Airplanes play a prominent role in the field of engineering due to their complex structures open to development together with the requirement of safe flight. One of these researches is the use of composite materials to reduce the weight of airplane including the wings. Wings are significant parts of an airplane, allowing take off, stay in the air and land on the ground. In this study, outer shell of an airplane wing model in the shape of Airbus A330 is redesigned with composite material. Modal analysis is performed to obtain the first natural frequencies and mode shapes of the wing. Acceleration excitations are created in accordance with the flight specifications and applied to the wing in no flow conditions to determine time and frequency responses. In order to examine the effect of air flow on the response characteristics, dynamic pressures for a safe Mach number are calculated and applied to the wing by superimposing with static pressures. Also, the effect of gust load on the response is investigated by using the random data taken from an engineering application. Wing is excited by superimposed deterministic and random accelerations under superimposed pressures. Different wing models are generated with different number of composite layers in order to examine the material effect on the dynamic characteristics of the wing. All response analyses throughout the thesis include comparison of linear and nonlinear approximations, leading to inferences about the spectral and numerical differences of these approximations.