Edirne ili topraksolucanı (Clitellata, Megadrili) faunası üzerine araştırmalar
The researches on earthworm (Clitellata, Megadrili) fauna of Edirne province
- Tez No: 729022
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, Eylül 2019 – Haziran 2021 tarihleri arasında Edirne İli topraksolucanı faunasının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, Edirne İl sınırları içinde belirlenen 14 lokaliteden toplam 135 adet örnek toplanmıştır. Toplanan örneklerin identifikasyonu sonucunda 5 cinse ait 9 tür tespit edilmiştir. Bu türler; Aporrectodea caliginosa (Savigny, 1826), Aporrectodea dubiosa dubiosa (Örley, 1881), Aporrectodea jassyensis jassyensis (Michaelsen, 1891), Aporrectodea rosea (Savigny, 1826),Aporrectodea trapezoides (Duges, 1828), Eiseniella tetraedra tetraedra (Savigny, 1826), Lumbricus rubellus (Hoffmeister, 1843), Octodrilus transpadanus (Rosa, 1884), Octolasion lacteum (Örley, 1885)' dur. Aporrectodea dubiosa dubiosa (Örley, 1881) ve Octolasion lacteum (Örley, 1885) türlerinin kaydı Marmara bölgesinin Trakya kesiminden ilk defa yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted between September 2019 - June 2021 to determine the earthworm fauna of Edirne Province. For this purpose, 135 samples were collected from 14 localities within the borders of Edirne Province. As a result of the identification of the collected samples, 9 species belonging to 5 genus were identified; Aporrectodea caliginosa(Savigny, 1826), Aporrectodea dubiosa dubiosa (Örley, 1881), Aporrectodea jassyensis jassyensis (Michaelsen, 1891), Aporrectodea rosea (Savigny, 1826), Aporrectodea trapezoides (Duges, 1828), Eiseniella tetraedra tetraedra (Savigny, 1826), Lumbricus rubellus (Hoffmeister, 1843), Octodrilus transpadanus (Rosa, 1884), Octolasion lacteum(Örley, 1885). Aporrectodea dubiosa dubiosa (Örley, 1881) and Octolasia lacteum (Örley, 1885)species have been recorded for the first time from the Thracian part of the Marmara region.