Türk hukukunda Danıştay kararları ışığında hasta hakları
Patient rights in the light of the decisions of the Council of Consultation in Turkish law
  1. Tez No: 729021
  2. Yazar: ALİ SERİNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ÇINARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Tıbbın merkezinde insan ve sağlığı yer almaktadır. İnsanın sağlığını ilgilendiren sağlık hakkı gün geçtikçe daha önemli hale gelmektedir. Birey yaşam süreci boyunca sayısız şekilde hastalanmakta ve tedavisi sağlık kurumuna başvurmaktadır. Sağlık kurumunda hasta pozisyonundaki bireyin belli temel hakları vardır. Bu haklar hasta hakları olarak düzenlenmiştir. Türkiye'de ve dünya genelinde diğer haklara oranla nispeten yeni olan hasta hakları bu anlamda sürekli olarak gelişim göstermektedir. Bu çalışmada Türkiye'deki hasta hakları olgusunun Danıştay kararları ışığında irdelenmesi ve yorumlanması hedeflenmiştir. Araştırmada hasta haklarının tarihçesine değinilmiş olup hasta hakları ile ilgili gelişmelere yer verilmiştir. Hasta haklarının Türk Hukukunda nasıl ve ne şekilde yer aldığına da yer verilmiştir. Ayrıca hasta haklarının ihlali ile hukuka aykırı müdahaleden doğan hak arama yollarına değinilmiş ve hak ihlali ile hak arama yollarının neler olması gerektiği Danıştay kararları ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Human and health are at the center of medicine. The right to health, which concerns human health, is becoming more important day by day. The individual gets sick in countless ways throughout his life and applies to the health institution for treatment. The individual in the patient position in the health institution has certain basic rights. These rights are regulated as patient rights. Patient rights, which are relatively new compared to other rights in Turkey and around the world, are constantly evolving in this sense. In this study, it is aimed to examine and interpret the patient rights phenomenon in Turkey in the light of the decisions of the Council of State. In the research, the history of patient rights is mentioned and developments related to patient rights are included. How and in what way patient rights are included in Turkish Law is also included. In addition, the violation of patient rights and the remedies arising from unlawful intervention were mentioned, and what should be the rights violation and remedies were evaluated with the decisions of the Council of State.