28 Şubat: Algı yönetimi açısından analizi
28 February: Analysis in terms of perception management
  1. Tez No: 729030
  2. Yazar: AHMET KUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YAYLA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Siyasal Bilimler, Psychology, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 486
Özet
28 Şubat 1997 tarihinde MGK'da alınan kararlar ile geçmiş tarihlerde yapılan askeri darbelerden farklı bir darbe türü ile karşı karşıya kalınmış ve tanımlanması zor bir süreç yaşanmıştır. Tanımlanması zor ve karmaşık bir süreç olduğunu gösteren en önemli husus, darbenin ne zaman başladığına ve bittiğine dair kesin bir cevabın olmamasıdır. Refah Partisinin 1994 ve 1995 yıllarında yapılan yerel ve genel seçimlerdeki başarısından, başta TSK olmak üzere bazı STK'lar ve ana akım medya tedirgin olmuştur. Refah Partisinin iktidara gelmesini istemeyen bu kuruluşlar, Refahyol Hükümeti kurulduktan sonra, medyada hükümet aleyhine sürekli yayınlar yapılmasını sağlamışlardır. Suçlamalar; RP'nin irticacı, gerici ve şeriat yanlısı bir siyasal parti olması üzerine temellendirilmiştir. Üniversitelerdeki türban tartışması İmam Hatim Liselerinin orta kısmına kadar sıçrayarak tüm kamuyu kapsamıştır. Tüm toplum Batı Çalışma Gurubu (BÇG) tarafından takibe alınarak dindarlar fişlenmiş ve irticacı oldukları gerekçesiyle işlerinden atılmışlardır. 28 Şubat 1997 tarihinde yapılan MGK toplantısında alınan kararlar postmodern bir darbe olarak nitelendirilmiştir. Bu tezde 28 Şubat sürecinde yaşanan olaylar algı yönetimi açısından ele alınarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In accordance with the resolutions reached at the meeting of MGK (National Security Council) on 28 February 1997 a new type of coup d'état was put into action and a period of political turmoil that is hard to define was experienced throughout the country. The most significant issue that indicates that the process is complicated and hard to define is that there is no definite answer asto when it started and when it ended. Turkish Armed Forces, leading the list, some NGOs and mainstream Turkish media felt uneasy due to the success that Refah Partisi (Welfare Party) gained during 1994 and 1995 local and general elections respectively. These organisations that did not want Welfare Party to come to power caused the media to make publications perpetually against this party in the aftermath of the coalition of Welfare Party and Truepath Party which ended in Refahyol government. The charges were grounded on the assumption that this party was reactionist, retrogressive and proshariah. The turban dispute raised at the university environment prevailed the whole public leaping onto the junior high schools of Imam Hatip Lycees. The whole country was under scrutinized search by West Working Group (BÇG) for those pious people who were kept tract and made redundant for being retrogressive. The resolutions reached at the meeting of National Security Coincil on 28 February 1997 were defined as postmodern coup d'état. The events that occurred during 28 February process were dealt with and commented in terms of perception management.