İlköğretim okullarında düzenlenen mesleki çalışma uygulamalarına ilişkin yönetici ve öğretmen görüşleri, algı ve beklentileri: Düzce ili örneği teachers and administrators? opinions, perception and expectation about the occupational study period in primary schools: Example of the city of Düzce
- Tez No: 320000
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞADUMAN KAPUSUZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmada, öğretmenlerin her yıl Eylül ve Haziran aylarında, genellikle kendi okullarında yaptıkları mesleki çalışma uygulamaları ile algı ve beklentileri hakkında öğretmenlerin ve yöneticilerin görüşlerini saptamaktır. Bulgular ışığında bu dönemin içerik açısından zenginleştirilmesini ve öğretmenlerimizin kendilerini geliştirmelerini sağlayacak atılımlar yapmasına katkı sağlamak amaçlanmıştır.Araştırmanın evrenini, 2007-2008 eğitim öğretim yılında Düzce ili ve ilçeleri merkez okullarında görev yapan ilköğretim okulu öğretmenleri ve yöneticileri oluşturmaktadır. Evrende, 1232 eğitim işgöreni bulunmaktadır. Örneklem alınırken, tesadüfi örnekleme yöntemiyle tespit edilmiştir. 425 öğretmen ve 120 yöneticiye ölçme aracı dağıtılmış, 380 öğretmen ve 112 yöneticiden dönüt alınmıştır. Toplam olarak 485 ölçme aracı değerlendirilmiştir.Bu araştırmada veri toplama aracı olarak ,Tonbul (2006) tarafından geliştirilen ve İzmir İli'nde uygulanan, ?İlköğretim Okullarında Mesleki Çalışma Uygulamalarına İlişkin Görüşler? adlı ölçme aracı kullanılmıştır. Ölçme aracında kişisel bilgiler, açık uçlu sorular ile algı ve beklenti düzeyini belirlemek üzere 15 alt boyuttan oluşan bir veri toplama aracı kullanılmıştır. Bu araştırmada güvenirlik katsayısı .94 bulunmuştur.Araştırma bulguları, açık uçlu sorulara verilen yanıtların tek tek belirlenmesi ve değerlendirilmesi, araştırmaya katılanların kişisel özellikleri ile algı ve beklenti düzeyleri arasında anlamlı fark bulunup bulunmadığı saptanmış ve elde edilen bulgular tablolar halinde sunulmuştur.Elde edilen veriler, bilgisayarda SPSS programı kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırmaya katılanların kişisel özelliklerine göre dağılımlarını belirlemek amacıyla yüzde ve frekans kullanılmıştır. Ölçme aracında yer alan, açık uçlu maddeler içerik analizi ile çözümlenmiş, sorulara verilen yanıtlar çeteleme yoluyla belirli konu başlıkları altında toplanarak ve bunların yüzde ve frekansları hesaplanmıştır.Araştırmaya katılanların kişisel özelliklerine göre t- Testi, tek yönlü varyans analizi (Anova), frekans, aritmetik ortalama, standart sapma; değişkenlere göre oluşan farkın belirlenmesinde ise parametrik (t, F) testleri kullanılmıştır.Araştırmada öğretmenlerin %35,5'inin çalışma yaptıkları konuyu anımsamadıkları saptanmıştır. Öğretmenlerin % 38,1'ine göre çalışma konularını yöneticiler belirlemekte, konuları hazırlarken ?kaynak tarama ve internetten yararlanma? daha çok tercih edilmektedir. Öğretmenlerin % 54,7'sine göre rapor sonuçlarından yararlanılmamakta, % 56,8'ine göre okul yöneticileri, % 63,2' sine göre eğitim denetmenleri yönlendiricilik yapmamaktadır. Öğretmenlerin % 49,3'ü mesleki çalışmaları etkili bulmamaktadır.Öğretmenlerin mesleki çalışmalara ilişkin algı ve beklentilerinde anlamlı fark bulunmaktadır. Unvan ve mezuniyet durumu değişkenlerinde öğretmen algılarında fark saptanmıştır. Branş, hizmet süresi ve sosyo-ekonomik durum değişkenlerinde ise öğretmen algıları ve beklentilerinde anlamlı fark saptanmıştır. Cinsiyet ve medeni durum değişkenlerinde ise anlamlı fark saptanmamıştır.Mili Eğitim Bakanlığı'nın her yıl düzenlediği mesleki çalışma uygulamalarının etkililiği konusunda yapılan araştırmada, seminer konularının seçiminde, hazırlanmasında ve raporlaştırılmasında öğretmen görüşlerinin alınmasının, öğretmenlerin daha özgürce ve özgünce hareket etmesinin yararlı olacağı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonuçlarından yararlanılarak, öğretmenlerin ilgilerinin konuya çekilmesinin, öğretmenlerin mesleki gelişimine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this survey is to determine the opinions of teachers and administrators? perception and expectation about the occupational study period, mostly experienced in their own schools, held in September and June annually. In the light of the findings it is aimed to contribute to make an advance in developing our teachers themselves and to enrich the content of the period.Research environment consists of the primary school teachers and administrators who work in the center of the city of Düzce and its district between the years 2007 and 2008. In the environment there are 1232 education employees. Random technique was used in the process of forming sample. Survey instruments were given to 425 teachers and 120 administrators, and feedback was taken back from 380 teachers and 112 administrators. As a result 485 survey tools were used at all in the evaluation.In this research, the data collection system developed and applied by Tonbul(2006) in İzmir with the name of `? Ideas on the Occupational Study Period in Primary Schools?? was used. The data collection system used in the survey tool consists of personal information, open-ended questions, a system used to determine the perception and expectation level which contains 15 sub-divisions. The reliability parameter of the survey is .94.Research results were examined to find whether there was a significant difference between the participants? personal properties and the level of perception and expectation. Finally the results were presented within the charts.The acquired data was analysed using SPSS (Statistics Programs for Social Scientists) computer program. Percentage and frequency were used to determine the range of the paticipants? characteristic properties. The open-ended items included in survey tool was analysed with content analysing technique, the answers given to the questions were gathered under certain headlines and presented in tables, meanwhile percentage and frequency were calculated.According to participants? characteristic properties test-t, one-way variance analysis (Anova), frequency, average, standard deviation; parametric tests (t,F) were used to define the difference occured in accordance with parameters.In the research it was appointed that 35,5% of the teachers don?t recall the subject they studied on. As regards to the 38,1% of the teachers; administrators state the contents of the study and while preparing their subjects source scanning and internet are perferred commonly. According to the 54,7% of the teachers the report results are not accounted; 56,8% of the teachers think school administrators, 63,2% think the inspectors do not guide them. 49,3 of the teachers consider the occupational studies as ineffective.There is a remarkable significant difference in teachers? perception and expectation levels about the occupational study period. A difference was determined among teachers in paratmeters of title and graduation. A significant difference was determined in teachers? perception and expectation in paratameters of field of study, term of service, socioeconomic condition. No difference was stated in the parameters of gender and marital status.As a result of the survey on the efficiency of occupational study organised annually by the National Ministry of Education, it was concluded that it would be benificial to evaluate the opinions of teachers in constitution, preparation, reporting the subjects of seminars and teachers? more freely and authentically activities. It is thought to be contributational to the occupational development of teachers to draw the attention of teachers by using the results of the survey.