Katkılı ZnO ince filmlerin optik ve yüzey özelliklerinin incelenmesi
Investigation of optical and surface properties of doped ZnO thin films
- Tez No: 729033
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT PAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çalışmada, Gadolinyum katkılı Çinko oksit (Gd: ZnO) ve Tungsten Oksit katkılı ZnO (WO3: ZnO), termiyonik vakum arkı (TVA) yöntemi ile cam ve silikon alttaşlar üzerine çöktürülmüştür. TVA, yüksek vakum koşuluna ve ayrıca bir anodik plazma üretecine dayanan fiziksel bir biriktirme yöntemidir. Bu yöntemde katot olarak tungsten tel (filament) ve anot olarak istenilen malzemenin yerleştirildiği Molibden pota kullanılır. Bu yöntemin diğer bir avantajı, tampon gaza ihtiyaç olmaması ve hızlı biriktirmedir. İnce filmlerin morfolojik ve yüzey özellikleri, bir atomik kuvvet mikroskobu (AFM) ve bir Alan emisyon taramalı elektron mikroskobu (FESEM) ile araştırıldı. İnce filmlerin optik özellikleri de UV–Vis spektrofotometre ile araştırıldı. Filmlerin bant aralığı enerjisi Tauc yöntemiyle elde edildi. Her iki deneyde de katkılı ince filmler için bant aralığı enerjisi saf çinko oksitten daha düşük elde edilmiştir. Dielektrik sabiti, yüzey derinliği ve sönme katsayısı gibi özellikler de araştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Gadolinium doped Zinc oxide (Gd: ZnO) and Tungsten three Oxide doped ZnO (WO3: ZnO) were deposited on glass and silicon substrates by thermionic vacuum arc (TVA) method. The TVA is a physical deposition method that relies on high vacuum conditions as well as an anodic plasma generator. In this method, a tungsten wire (filament) is used as a cathode and a ladle in which the desired material is placed is used as an anode. Other advantages of this method are the lack of need for buffer gas and fast deposition. The morphological and surface properties of the thin films were investigated by an atomic force microscope (AFM) and Field emission scanning electron microscopy (FESEM). The optical properties of thin films were also investigated with a UV–Vis spectrophotometer. The bandgap energy of the films was obtained by the Tauc method. In both experiments, the bandgap energy for doped thin films was obtained lower than pure zinc oxide. Properties such as dielectric constant, skin depth, and extinction coefficient were also investigated.