Rectangular M-metrik uzayda sabit çember teoremleri
Fixed circle theorems in rectangular M-metric space
- Tez No: 729032
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN GELİŞGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Yedi bölümden oluşan bu tezde, alışılmış metrik uzayların bir genelleştirilmesi olan rectangular M−metrik uzayda sabit çember kavramı ele alınarak bu uzayda sabit çemberlerin mevcut olması ve yeganelik araştırılmıştır. Birinci bölümde, tezin konusunun matematik literatüründeki yeri, kullanım ve geçtiği süreçlerden bahsedilerek çalışılacak probleme giriş yapılmış ve ayrıca çalışmanın amacı verilmiştir. İkinci bölümde, ele alınan problemin tarihsel süreç boyunca değişimi ve gelişimi hakkında mevcut literetüre kısaca değinilmiştir. Üçüncü bölümde, çalışma içerisinde gerekli olacak temel kavramlara yer verilmiştir. Dördüncü bölümde, rectangular M−metrik uzay kavramı örnekleriyle ele alınıp bu uzayın analizsel ve topolojik özellikleriyle bazı sabit nokta teoremleri verilmiştir. Beşinci bölümde, rectangular M−metrik uzaylarda sabit çemberin mevcut olması ve yegane olması şartları tespit edilerek ifade edilmiştir. Altıncı ve yedinci bölümlerde çalışmada tespit sonuçlar özetlenmiş ve ayrıca ele alınan probleme dair muhtemel yapılabilecek çalışmalara dair önerilerden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, which consists of seven chapters, the concept of fixed circle in rectangular M−metric space, which is a generalization of usual metric spaces, is discussed and the existence and uniqueness conditions of fixed circle theorems in this space are investigated. In the first chapter, the place of the subject of the thesis in the mathematics literature, its usage and the processes it goes through are mentioned and the problem to be studied is introduced and the purpose of the study is given. In the second part, the current literature about the change and development of the handled question in the historical process is briefly mentioned. In the third chapter, the basic concepts, definitions and theorems that will be used in the thesis are expressed. In the fourth chapter, the concept of rectangular M−metric space is discussed with examples and some fixed point theorems are given with the analytical and topological properties of this space In the fifth chapter, existence and uniqueness conditions of fixed circle theorems in rectangular M−metric spaces are given. In the sixth and seventh chapters, the findings and results obtained in the thesis are summarized and suggestions for future studies are given.