Türk Edebiyatı dergisinin (1972-1978) sistematik tahlili
Systematic analysis of the Turkish Literature magazine (1972-1978)
  1. Tez No: 729056
  2. Yazar: MELTEM ERLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ TAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 342
Özet
Dergiler, toplumların kültür tarihine yön veren önemli yayın organlarıdır. Yayımlandıkları dönemi birçok açıdan yansıtırlar. Türk Edebiyatı dergisi, 1972 yılında yayın hayatına başlamış ve günümüze kadar yayın hayatını sürdürmeye devam etmiştir. Bu süre içinde, Ocak 1972 ile Ocak 1975 arası, derginin ilk yayın dönemi olarak kabul görürmektedir. Türk Edebiyatı dergisi, iki yıllık bir aradan sonra Ocak 1977'de yeniden yayınlanmaya başlamıştır. Bu tarihten itibaren ise ikinci yayın yılına girmiş ve yayın hayatını günümüze kadar devam ettirmiştir. Çalışmamız, Şubat 1982'ye kadar yayımlanan ilk 100 sayılık dönemi kapsamaktadır. Türk Edebiyatı,“Aylık Fikir ve Sanat Dergisi”başlığıyla yayımlanmıştır. Yayınlandığı dönem itibariyle siyasal, sosyal ve ekonomik yaklaşımlar sergilese dahi sanat çizgisini korumaktan taviz vermemiştir. Bu özelliği ile toplumda kabul gören siyasi iktidarların karşında muhalif bir kimlik takınmadan devletçi özelliğini korumayı başarmıştır. Türk Edebiyatı dergisi, Türk şiirinin yanı sıra Türk dili, romanı, öyküsü, resmi, müziği, sineması ve tiyatrosuna sağladığı yeni görüşlerle de önemli bir boşluğu doldurmuştur. Ayrıca 1970 ile 1980 yılları arasında Türkiye'de ortaya çıkan siyasal, sosyal ve ekonomik gelişmelere dair fikir beyan eden metinlerle Türk toplumunun sosyolojik yapısına katkılar sunmuş, öneriler getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Journal of Türk Edebiyatı started its publication life in 1972 and has continued to be published until today During this period, it was accepted as the first broadcasting period between January 1972 and January 1975, and interrupted its broadcasting life until January 1977, after which it entered its second publication year and continued until today. Our study involves the process until February of 1982, 100th issue. The magazine is a magazine of arts, literature and idea, and even though it exhibited political, social and economic approaches according to its period, it continued to maintain its artistic line. With this feature, it has succeeded in preserving its statist character without putting on an oppositional identity against the political powers that are accepted in the society. The Journal of Türk Edebiyatı has an important place with its new views on Turkish language, novel, story, painting, music, cinema and theater as well as Turkish poetry. In addition, the political, social and economic developments that emerged in Turkey between 1970 and 1980, along with the articles declaring their opinions on cultural studies and congresses, took place in the magazine issues.