Genç kadınlarda primer dismenore ve antropometrik ölçümler arasındaki ilişki
  1. Tez No: 729057
  2. Yazar: EBRU ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE KAHYAOĞLU SÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Çalışmada, genç kadınlarda görülen primer dismenore ve antropometrik ölçümler arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Kesitsel tipte bu araştırmanın verileri, Ocak 2019-Haziran 2019 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Acil Servis İzlem Alanında ve Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde toplanmıştır. Araştırma; Primer Dismenore (PD) olan (n=120) ve olmayan (n=120) genç kadın üzerinde yürütülmüştür. Araştırmanın verileri; bir anket formu, Menstruasyon Semptom Ölçeği (MSÖ), Vizüel Analog Skala (VAS), antropometrik ölçümler için vücut analiz baskülü ve mezura kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmada PD olan ve olmayan genç kadınların antropometrik ölçüm sonuçlarının (boy, kilo, BKİ, bel çevresi, kalça çevresi, kol çevresi, karın çevresi, yüzde yağ oranı, yağsız kütle) benzer olduğu bulunmuştur (p>0,05). Genç kadınlarda kalça çevresi arttıkça PD yaşanmasının arttığı ve yüzde yağ oranı arttıkça PD yaşanmasının azalacağı bulunmuştur. Kalça çevresi artışının (OR=1.09; %95 GA:1.00-1.19; p=0.043) PD artışı üzerine etkili bir risk faktörü olduğu, yüzde yağ oranı artışının PD için koruyucu bir faktör olduğu belirlenmiştir (OR=0,093; %95 GA:0,87-0,99; p=0.021).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between primary dysmenorrhea and anthropometric measurements amoung young women. The data of this cross-sectional study were collected between January 2019 and June 2019 at the Trakya University Health Research and Application Center Emergency Monitoring Area and Trakya University Faculty of Health Sciences. Research was conducted on 120 women with primary dysmenorrhea (PD) and 120 women without it (n=240). The data of the research; a questionnaire form, Menstruation Symptom Scale (MSS), Visual Analogue Scala (VAS); for anthropometric measurements, it was evaluated using body analysis scale and tape measure. In the study was found that the anthropometric measurement results (height, weight, BMI, waist circumference, hip circumference, arm circumference, abdominal circumference, fat percentage, lean mass) of young women with and without PD were similar (p> 0.05). It has been found that PD increases with increasing hip circumference in young women and PD decreases with increasing fat percentage. It was determined that an increase in hip circumference (OR=1.09; 95% CI:1.00-1.19; p=0.043) was an effective risk factor on PD increase, and an increase in the percentage of fat was a protective factor for PD (OR=0.093; 95% CI: 0 87-0.99; p=0.021).