Genç yaş ve ileri yaş meme kanseri hastalarının klinikopatolojik özelliklerinin ve sağkalımlarının karşılaştırılması
A comparison of clinicopathological characteristics and survivals in patients with young and old age breast cancer
  1. Tez No: 729055
  2. Yazar: SELMA YAPICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALPASLAN ÖZGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
GİRİŞ: Meme kanseri, ülkemizde ve dünyada kadınlarda en sık görülen ve aynı zamanda en sık ölüm nedeni olan kanserdir. Genç yaş (40 yaş altı) meme kanserinin risk faktörleri, tümör biyolojisi ve prognozu farklılık göstermektedir. Bu nedenle, genç yaşta görülen meme kanseri farklı bir antite olarak değerlendirilmektedir. Ancak bu konuda yapılmış olan çalışmalar sınırlıdır ve bu nedenle genç yaş meme kanserinde hastalığın agresif seyretmesine neden olan faktörlerin daha detaylı araştırılması gerekmektedir. AMAÇ: Bu çalışma, genç yaşta görülen meme kanserininin klinik ve patolojik özelliklerini incelemek, prognozunu araştırmak ve ileri yaşta görülen meme kanseri ile karşılaştırmak amacı ile yapılmıştır. HASTALAR VE YÖNTEM: Çalışmamıza 1995 yılı Haziran ayı ile 2021 yılı Ekim ayı arasında tanı alarak SBÜ Sultan 2. Abdülhamid Han EAH Tıbbi Onkoloji Kliniği tarafından takip edilmiş olan 318 kadın meme kanseri hastası alınmıştır. Hastalar, tanı tarihindeki yaşına göre genç yaş ve ileri yaş hastalar olarak iki grupta incelenmiştir. Çalışmamıza genç yaş grubu için 40 yaş altı meme kanseri olan tüm hastalar alınırken, bu grup ile karşılaştırmak amacıyla alınan ileri yaş grubuna 50 –70 yaş arası olan meme kanseri hastalarından rastgele alım yapılmıştır. Genç yaş hastaların tümör patolojisi, hastalığın klinik seyri ve hastaların sağkalım durumu incelenmiştir. Bu grup, ileri yaş hastalar ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: In women, breast cancer is the most common cancer and the most common cause of death in our country and in the world. Risk factors, tumor biology, and prognosis of breast cancer differ in young women (under 40 years of age). Therefore, breast cancer seen at a young age is considered a different entity .Studies on young age breast cancer have shown that young patients are diagnosed at more advanced stage and have hormone receptor negativity is more common . In the light of such studies, it is known that breast cancer has a worse prognosis in young women . However, studies on this subject are limited, and therefore, the factors that effect prognosis of young breast cancer should be investigated in more detail. OBJECTIVE: This study was conducted to examine the clinical and pathological features of breast cancer seen at young ages, to investigate its prognosis and to compare it with breast cancer seen at advanced ages. As a result of this study, it is thought that the data of our country's patients with breast cancer seen at a young age will contribute to the literature and will shed light on future studies for this subject in our country. PATIENTS AND METHODS: Our study included 318 female breast cancer patients diagnosed between June 1995 and October 2021 and followed by SBU Sultan II and Abdulhamid Han EAH Medical Oncology Clinic. The patients were examined in two groups: young patients and elderly patients, according to their age at the time of diagnosis. While all patients with breast cancer under the age of 40 were included in our study for the young age group, breast cancer patients between the ages of 50 and 70 were randomly recruited to the advanced age group in order to compare with this group. The tumor pathology, clinical course of the disease, and survival status of the young patients were examined. This group was compared with older patients. Analyses were conducted with the IBM SPSS22.0 program and the statistical significance level was determined as p 0.05 for all analyses. RESULTS: In our study, it was observed that the overall survival (OS) in young cancer patients was shorter than the patients in the age group (median OS: 156 months vs. 175 months. p=0,002). In young cancer patients, the age group is more common for schoolchildren with undelivered metastases, brain metastasis, recurrence in patients, high grade growth rate, hormone receptor negative (ER and PR negative cases) and triple negative (ER, PR, HER2 negative) schoolchildren. is common. In addition, neoadjuvant school age breast cancers are more common in younger age breast cancers than in patients.