The effects of global oil prices on local stock market indexes of emerging markets: A cross-country analysis
Küresel petrol fiyatlarının gelişen piyasaların yerel hisse senetlerine etkileri: Ülkeler arası bir analiz
- Tez No: 729069
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAT GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, İşletme, Econometrics, Economics, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, küresel petrol fiyatlarının, hem petrol ihraç eden hem de petrol ithal eden gelişen ülke piyasalarının yerel borsa endeksleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu amaçla 15 gelişen ülke piyasasına ilişkin Ocak 2010 ile Mart 2021 tarihlerini kapsayan veriler kullanılmıştır. Çalışmanın iki ana hedefi bulunmaktadır. Öncelikle küresel petrol fiyatlarının yerel borsalar üzerindeki etkisi değerlendirilmiş ikinci olarak ise hisse senedi piyasaları ile makroekonomik değişkenler arasındaki ilişki incelenmiştir. Veriler panel regresyon modeli kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonucunda petrol ithal eden gelişen piyasa ekonomilerinde, küresel petrol fiyatları ile borsa endeksleri arasında negatif bir ilişki bulunmuştur. Petrol ihraç eden ülkeler için ise küresel petrol fiyatları ile borsa endeksleri arasındaki ilişki pozitiftir. Çalışmanın bulguları aynı zamanda faiz oranlarının, tüketici fiyat endekslerinin, döviz kurlarının ve sanayi üretim endekslerinin, hem petrol ihraç eden hem de ithal eden gelişen ülke ekonomilerinde hisse senedi piyasalarını etkilediğini ortaya koymaktadır. Gerek petrol ihraç eden gerekse petrol ithal eden gelişmekte olan ekonomilerde borsa fiyat endeksleri faiz oranları ve döviz kurları ile ters yönde hareket etmektedir. Borsa fiyat endeksi ile sanayi üretim endeksi ve tüketici fiyat endeksi ile aynı yönde hareket ettiği sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın sonuçları önemli politika çıkarımları içermektedir. Çalışmanın sonuçların gösterdiği gibi, gelişmekte olan ekonomilerdeki hisse senedi piyasaları sadece petrol fiyatlarındaki değişikliklere değil, aynı zamanda faiz oranı, enflasyon oranı, döviz kuru ve ekonomik büyüme gibi ekonomik temellerdeki değişikliklere de tepki vermektedir. Hisse senedi piyasa endeksleri genellikle önde gelen ekonomik göstergeler olarak görülür. Küresel petrol fiyatlarında meydana gelen ani şoklar ekonomik büyümeye ilişkin beklentileri etkileyecektir. Bu sebeple merkez banklarının bu şokların olası etkilerini absorbe edecek para politikası araçlarını kullanmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The study investigated the effect of global oil prices on local stock market indexes of emerging markets for both oil exporting and oil importing countries. Data covering the period from January 2010 to March 2021 for 15 emerging countries was used. Two objectives guided the study. First, the impact of global oil prices on local stock markets was assessed. Secondly, the relationship between stock price and changes in macroeconomic variables was investigated. A panel regression model was carried out to analyze the data. The findings show that global oil price is negatively related to stock market index in oil importing countries. On the other hand, the findings revealed that global oil price is positively related to stock market index in oil exporting countries. The findings also reveal that interest rate, consumer price index, exchange rate and industrial production index impact stock markets in emerging economies for both oil exporting and importing countries. Stock market price index moves in opposite direction to interest rate and exchange rate in both oil exporting and oil importing emerging economies. Stock market price index moves in the same direction as industrial production index and consumer price index. The results have policy implications. As the results in this paper have shown, stock markets in emerging economies not only respond to changes in oil price but also to changes in economic fundamentals like interest rate, inflation rate, exchange rate and economic growth. Stock market indexes are often seen as leading economic indicators. Unforeseen shocks in global oil prices may disturb expectations related to economic growth in emerging economies. Therefore, central banks should use required monetary policy tools to offset the consequences of oil price shocks.