Kırılgan beşli ülke ekonomik ve finansal göstergeleri ile döviz kurları arasındaki ilişkinin analizi
Analysis of the relationship between economic and financial indicators and exchange rates of fragile five countries
  1. Tez No: 955545
  2. Yazar: AHMED ALİ FARES
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT TOPCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Döviz kurlarındaki değişimler ve bunların yabancı yatırımcı çekme üzerindeki etkisi, küresel ekonomi ve uluslararası yatırım bağlamında önemli bir konuyu oluşturmaktadır. Bu tez, petrol fiyatları, enflasyon, döviz rezervleri, faiz, enflasyon, Bitcoin değeri ve borsa endeksi gibi çeşitli faktörler ile döviz kurları arasındaki nedensellik ilişkisini incelemektedir. Tezin örneklemini literatürde kırılgan beşli olarak adlandırılan (Türkiye, Brezilya, Güney Afrika, Endonezya ve Hindistan) ülkeleri oluşturmaktadır. Döviz kuru dalgalanmalarını etkileyen temel faktörler her ülke için ayrı ayrı incelemek suretiyle, bu değişkenler ile ülkelerin para birimi arasındaki nedensellik ve ilişkilerin ortaya çıkartılması amaçlamaktadır. Tez, döviz kurlarını etkileyen faktörler açısından beş kırılgan ülke arasındaki farklılıkları ve benzerlikleri tespit etmeyi, her ülkeye özel politika önerileri sunmayı ve döviz kurunun istikrara kavuşturulması, döviz yatırımların ülkeye çekilmesi konusunda öneriler sunmayı hedeflemektedir. Petrol fiyatı, enflasyon, döviz kuru, döviz rezervleri, Bitcoin, faiz ve borsa endeksinin bir araya getirildiği bu çalışma, döviz kuru oynaklığında daha net sonuçlar yansıtacak ve yatırım kararlarında daha doğru analizlere olanak sağlayacaktır. Yerli ve yabancı yatırımcılar için döviz kurlarının hangi değişkenlere bağlı olduğu konusunda bilgi sahibi olmalarını ve döviz işlemleri ve yatırım karar süreçlerinin desteklenmesine yardımcı olacaktır. Bu bağlamda tez, döviz kurları üzerindeki önemli ve daha önce ihmal edilen etkilerin belirlenmesine ve bunların bu ülkelerdeki yabancı yatırım kararlarını nasıl etkilediğini daha iyi anlamamıza yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
The changes in exchange rates and their impact on attracting foreign investors constitute an important issue in the context of the global economy and international investment. This thesis examines how factors (oil price, inflation, exchange rate, foreign exchange reserves, interest, Bitcoin, foreign exchange reserves, and stock market index) affect the causal relationship between exchange rates. The research examines five countries with fragile economies or five fragile countries (Turkey, Brazil, South Africa, Indonesia, and India). In addition, this thesis aims to reveal the causality between these variables and the currencies of the countries and how they affect exchange rates by examining the main factors affecting exchange rate fluctuations separately for each country. The thesis aims to identify the differences and similarities between the five fragile countries in terms of the factors affecting exchange rates, to provide policy recommendations specific to each country, and to offer suggestions on stabilizing the exchange rate and attracting foreign exchange and investments to the country. This study, which brings together oil prices, inflation, exchange rates, foreign exchange reserves, Bitcoin, interest rates, and stock market index, will reflect clearer results in exchange rate volatility and allow for more accurate analysis in investment decisions. It will help local and foreign investors to have information about which variables foreign exchange rates depend on and to support foreign exchange transactions and investment decision processes. In this context, the thesis can help us identify important and previously neglected effects on exchange rates and better understand how these affect foreign investment decisions in these countries.