Uluslararası Tenis Numarası (ITN) testinde bulunmayan tekniklerin (drop shot- lob- slice) elit sporcularda maç sonuçlarına etkisinin incelenmesi
The research of the effects of the techniques (drop shot-lob-slice) not involved in Internetional Tennis Number (ITN) test on elite players
  1. Tez No: 729098
  2. Yazar: MURAT ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIK BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Dünya'nın en popüler spor branşlarından biri olan tenisin geliştirilmesi için kullanılan ölçme ve değerlendirme yöntemlerinden biri de Uluslararası Tenis Numarası (ITN) testidir. Sınırlı sayıda vuruş tekniklerini içeren ITN testi 2004 yılında dünya genelinde uygulanmaya başlamıştır. Bu teste dahil olmayan fakat maç sonucuna etki eden vuruş teknikleri de vardır. Bu çalışmanın amacı ITN testinde yer verilmeyen vuruş tekniklerinin elit sporcularda maç sonucuna etkilerinin incelenmesidir. Araştırma kapsamında Kadın Tenis Birliği (WTA), Profesyonel Tenisçiler Birliği (ATP) ve Uluslararası Tenis Federasyonunun (ITF) düzenlemiş olduğu turnuvalardan rastgele seçilmiş 24 erkek, 24 kadın maçının (toplam 44 erkek, 42 kadın sporcu) analizi yapılmıştır. Seçilen maçlar 16 toprak kort (8 kadın, 8 erkek), 16 sert kort (8 kadın, 8 erkek) ve 16 çim kort (8 kadın, 8 erkek) maçlarından oluşmaktadır. Analizlerde toplam kazanılan sayı, toplam vurulan forehand, backhand, backhand slice, forehand slice, return forehand slice, return backhand slice, lob, drop shot, hatalı forehand, hatalı backhand vuruşları ile ITN testinde bulunmayan tekniklerin kullanıldığı oyunlarda sayı kazanma oranlarına ait bulgular elde edilmiştir. Araştırma verilerinin istatistiksel çözümlemesi için, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve bağımsız örneklem t-testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the measurement and evaluation methods used to develop tennis, one of the most popular sports branches in the world, is the International Tennis Number (ITN) test. The ITN test, including a limited number of stroke techniques, began to be applied worldwide in 2004. There are also stroke techniques that are not included in this test, but affect the result of the match. The aim of this study is to examine the effects of stroke techniques not included in the ITN test on match result in elite athletes. 24 men's and 24 women's matches (44 male and 42 female athletes in total) randomly selected from the tournaments organized by the Women's Tennis Association (WTA), Association of Tennis Professionals (ATP) and International Tennis Federation (ITF) have been analyzed within the scope of the study. The selected matches consist of 16 clay court (8 women, 8 men), 16 hard court (8 women, 8 men) and 16 grass court (8 women, 8 men) matches. In the analysis, findings regarding the total points scored, total strokes of forehand, backhand, backhand slice, forehand slice, return forehand slice, return backhand slice, lob, drop shot, faulty forehand, faulty backhand and scoring rates in matches where techniques not included in the ITN test were used have been obtained. One-way analysis of variance (ANOVA) and independent sample t-test were used for the statistical analysis of the research data.