An overlooked connection: Work design quality and leadership intention
Gözden kaçan bir bağlantı: İş tasarımı kalitesi ve liderlik niyeti
  1. Tez No: 729099
  2. Yazar: EYÜP İLKER CAMGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP AYCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, çalışanların algıladıkları iş tasarımı kalitesi ile mevcut kurumlarındaki belirli bir liderlik pozisyonuna yönelik niyetleri arasında bir bağlantı olup olmadığını araştırıldı. Ayrıca bu ilişkide, lider olma kaygılarının (LOK) aracı değişken olup olmadığı ve lider olma motivasyonunun (LOM) düzenleyici değişken olup olmadığı da incelenmiştir. ABD'de 350 beyaz yakalı çalışan (%58 erkek, %41,4 kadın ve %0,6 diğer) Amazon MTurk aracılığıyla anket çalışmasına katıldı. Sonuçlar, iş tasarımı ile liderlik niyeti arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermiştir: çalışanların iş tasarımı kalitesi arttıkça, mevcut kurumlarında lider olma niyetleri de artmaktadır. Ancak, LOK'un aracılık etkisi ve LOM'un düzenleyici etkisi istatiksel olarak anlamlı çıkmamıştır. Bu iki çok boyutlu yapının (yani LOK ve LOM) alt boyutlarında aracılık ve düzenleyici etkilerinin gözlemlenip gözlemlenemediğini görmek için post-hoc analizler yapılmıştır. Post-hoc analizlerin sonuçları, LOK'un alt boyutlarının (başarısızlık, iş-yaşam dengesi ve zarar) hiçbirinin önemli bir aracılık etkisine sahip olmadığını ve LOM'un alt boyutlarının (duygusal, normatif ve hesaplayıcı olmayan) hiçbirinin anlamlı bir düzenleyici etkiye sahip olmadığını göstermiştir. Teorik ve pratik çıkarımlar ve bu çalışmadan hareketle gelecekte yapılabilecek çalışmalar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study investigated whether there is a connection between employees' perceived work design quality and their intention for a particular leadership position at their current organization. Mediator role of worries about leadership (WAL) and the moderator role of motivation to lead (MTL) were also examined. 350 white-collar employees (58% male, 41.4% female, and 0.6% other) in the US participated in the survey study through the Amazon MTurk. The results showed that there is a positive relationship between work design and leadership intention: as employees' work design quality increases, their intention to be a leader at the current organization increases. However, the mediation effect of WAL and the moderation effect of MTL were not significant. Post-hoc analyses were run to see if the mediation and moderation effects can be observed at the subdimensions of these two multidimensional constructs (i.e., WAL and MTL). The results of post-hoc analyses showed that none of WAL's subdimensions (failure, work-life balance, and harm) had a significant mediation effect and none of MTL's subdimensions (affective, normative, and non-calculative) had a significant moderation effect. Theoretical and practical implications, and future directions are discussed.