Church bells, cannons, and talking machines: Sounding devices and the 'modernization' of Late Ottoman Istanbul
Kilise çanları, toplar, ve konuşan makineler (gramofon ve fonograf): İşitsel araçlar ve Geç Osmanlı İstanbul'unun 'modernleşmesi'
- Tez No: 729112
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NINA ERGİN MACARAIG
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Bu doktora tezi, kilise çanları, toplar ve konuşan makinelerin (gramofon ve fonograf) hukuki, siyasi ve kültürel statülerine odaklanarak, Osmanlı devletinin ve son dönem Osmanlı İstanbul'u (1826-1923) sakinlerinin bu işitsel nesneleri nasıl algıladığını, kullandığını ve düzenlediğini incelemektedir. Çalışma bu doğrultuda Osmanlı başkentinin modernleşmesinin görsel olduğu kadar işitsel bir fenomen olduğunu savunmaktadır. Yukarıdaki üç farklı obje etrafında şekillenen bölümler, İstanbul'un 1826 ve 1923 arasındaki modernleşme tarihini işitsel bir perspektiften sunarken, insanların duyusal deneyimlerini, modernleşme algılarını ve Osmanlı devletinin bu cihazların çıkardığı sesleri kontrol etmek için nasıl çeşitli kurumlar arasında çok yönlü bir bürokratik mekanizma oluşturduğunu gözlemlemektedir. Bunu yaparken değişen işitsel ortamın ses kültürünü nasıl şekillendirdiğini ve aynı zamanda Osmanlı devlet için politik güç dengelerinde bir kayma unsuru olduğunu da sorgulamaktadır. Aynı zamanda bu tez, siyasi, hukuki ve kültürel geçmişleri kişisel anlatılarla birleştirerek, hem yazılı hem de görsel kaynakların işitsel bir perspektiften nasıl kullanılabileceğini ve bu işitsel objelerin Osmanlı modernleşmesi, kültürü ve siyasetini anlamamıza nasıl katkıda bulunabileceğini de göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation investigates how the Ottoman state and the inhabitants of late Ottoman Istanbul understood and dealt with several sounding devices found in the city: church bells, cannons, and talking machines (the gramophone and the phonograph). Focusing on their legal, political, and cultural status and examining how the state and its inhabitants perceived, used, and regulated these sounding objects, this study argues that the Ottoman capital's modernization was an auditory as well as a visual phenomenon. Based on three case-studies of sounding devices as organizing principle, the chapters provide a history of Istanbul's modernization between 1826 and 1923 from an auditory perspective. This study observes people's sensorial experiences, perceptions of modernization, as well as the Ottoman state's multifaceted mediation between numerous institutions to control the sounds that these devices made, and in doing so investigates how the changing auditory environment altered the culture of hearing and signified a shift in power balances for the state. By combining political, legal, and cultural backgrounds with personal narratives, this dissertation also shows how the existing body of data, both written and visual, can be employed from an auditory perspective and contribute to our understanding of Ottoman modernization, culture, and politics.