Bölgesel dengesizliklerin çözümüne yönelik alternatif kamu politikaları ve Türkiye örneği
Public policies alternative towards eliminating regional disparities: The Turkish case
- Tez No: 72913
- Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN CAN AKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Çalışmamız bölgesel dengesizlikleri analiz eden farklı yaklaşımların ve dengesizliklerle ilgili teorilerin gözden geçirilmesi ile başlamaktadır. Kamu politikaları, bir çok durumda, bölgesel dengesizliklerin azaltılmasında belirleyicidir. Bu nedenle, çeşitli kamu politikaları ve etkinlikleri, Türkiye bağlamında analiz edilmektedir. Türkiye'nin bölgeleri arasında pek çok ülkede de olduğu gibi tarihi ve coğrafi koşullardan kaynaklanan ekonomik ve sosyal kalkınma bakımından dengesizlikler bulunmaktadır. İlk aşamada, bölgesel dengesizliklerin mevcut durumu, nüfus yoğunluğu, kentleşme, sanayi, tarım, işgücü, kamu yatırımlarının dağılımı, eğitim ve sağlık hizmetleri ve diğer, sosyal gösterge kriterlerine göre incelenmektedir. İkinci aşamada, farklı dönemlerde uygulanan (1960 öncesi dönem ve 1960'da başlayan planlı dönem) bölgesel dengesizlikleri ortadan kaldırmaya yönelik alternatif politikalar değerlendirilmektedir. Sonuç olarak, mevcut politikaların etkinliğini artırmaya yönelik çeşitli alternatifler tartışılmaktadır. Ayrıca, çeşitli proje ve önerilerde ortaya konulan farklı politikaların basan koşulları belirlenmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study begins with a review of different approaches analysing regional disparities and alternative policies dealing with these disparities. Public policies, in most cases, are decisive to reduce regional imbalances. Therefore, various public policies and their efficiency are analysed within the Turkish context. Turkey, like many countries, has disparities between its regions in terms of economic and social development originating from geographical and historical conditions. As a first step, the current state of the regional disparities in Turkey is examined based on the criteria such as population density, urbanisation, industry, agriculture, labour, distribution of public investments, educational and health services, and other social indicators. At the second step, alternative public policies implemented in different periods towards eliminating regional disparities are evaluated. The efficiency of policies during the pre- 1960 situation and“planned period”which has started in 1960 is researched. As a conclusion, various alternatives are discussed to increase the efficiency of existing policies. Also, conditions for the success of different policies proposed in various reports are tried to be determined.