Nevit Kodallı'nın yaşamı, sanatçılığı ve besteciliği
Nevit Kodallı's life, artists and composers
- Tez No: 72914
- Danışmanlar: PROF. SEVDA AYDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Opera Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Nevit Kodallı'nın Yaşamı Sanatçılığı Ve Besteciliği Nevit Kodallı Cumhuriyet Dönemi'nde yetişmiş ikinci kuşak bestecilerimizdendir. Çok değişik türde eserler vermiş, bunların hemen hepsi yurtiçinde ve yurtdışında seslendirilmiştir. Aynı zamanda konservatuvardaki öğreticilik ve eğitimciliği sırasında pek çok değerli sanatçılarımızın yetişmesine katkıda bulunmuştur. Hala bu çalışmalarına devam etmektedir. 1981'de Devlet Sanatçısı unvanım alan sanatçı 1983'te Fransız Kültür Bakanlığı'nın Sanat Ve Edebiyat“Şövalyelik”nişanı, 1994 Anadolu ve Cumhuriyet Üniversiteleri“Onursal Doktara”unvanı, son olarakda 1997 yılında Sevda Cenap And Vakfi'nın Altın Onur Madalyası ile onurlandırılmıştır. Bu çalışmada bestecinin yaşamı ve eserleri ayrıntılı bir biçimde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nevit KodahYs Life. Artists And Composers Nevit Kodalli is one of the second term composers who has been delivered in the Republic. He composed a lot of kinds all pieces and most of them have been played on all of the world. At the same time most of our best artists of music had education by him while he was a teacher at conservatory. He still continues his studies at conservatory. He had the Honor of Turkish State Artist in 1981, in 1983 Literature and Art Knight Honour of French Culture Ministry in 1994 the“Doctor Honor”of Anatolia University and University of Republic. At last in 1997 he's been honored with the Golden Honor Medal of Sevda Cenap And Foundation. In this study the life of this composer and the pieces of him have been analized in a detailed stile