Demir içeren seramik boyaları üzerine bir inceleme
A Researchon ceramic stains that contain iron
  1. Tez No: 72912
  2. Yazar: HALİL GÜRDAL ÖZÇALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA METE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET“Demir İçeren Seramik Boyalan Üzerine Bir İnceleme”adlı yüksek lisans tezi çalışmasında; demir içerikli killerin ve doğal demir minerallerinin farklı ısılardaki kalsinasyonuyla elde edilen ürünlerin, seramikte sır üstü dekor boyası ve astar renklendiricisi olarak kullanılabilirliği incelenmiştir. Öncelikle, doğada mevcut halde bulunan demir içerikli killer ve demir mineralleri üzerine teorik bir araştırma yapılmıştır. Bu araştırma kil ve minerallerin doğada bulunuş biçimi, kimyasal bileşimi ve içerdikleri demir oranı konusundaki bilgileri kapsamaktadır. Daha sonra demir bileşiklerinin ve bu bileşiklerden kalsinasyon yöntemi ile elde edilen demir oksitlerinin, seramik sır, bünye ve astarlarındaki yapı ve renk etkileri ile, sentetik olarak hazırlanan demir içerikli boya ve spineller hakkında teorik bilgiler verilmiştir. ! Demir içeren doğal killerin ve demir minerallerinin seramikte renklendirici olarak kullanılabilirliği konusu araştırılarak, bu konu üzerinde uygulamalı çalışmalar yapılmıştır. Sır üstü dekor çalışmalarında kullanılmak amacıyla bazı demir içerikli kil ve mineraller, sırası ile 450 °C, 550 °C, 650 °C, 750 °C, 850°C, 900 °C ve 1000 °C'lık ısılarda, bol oksijenli bir atmosferde üçer saat kalsine edilerek, jtitleştirme yöntemiyle hazırlanan eriticilerle farklı oranlarda karıştırılmış ve sır üzerine fırça dekoru olarak uygulanmıştır. Bu boya numunelerinin fırın pişirimi 850 °C'ta gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar tezin Uygulama bölümünde rapor halinde sunulmuştur. Ayrıca, kalsine edilen ürünler, astar olarak kullanılan ince taneli, beyaz pişen ve plastik özellikli bir kile farklı oranlarda eklenerek renkli astarlar hazırlanmaya çalışılmış ve elde edilen sonuçlar yine Uygulama bölümünde rapor edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the master thesis titled“A Research On Ceramic Stains That Contain Iron”, possible usages of iron containing clays and products obtained by calcination of natural iron ores at various temperatures as on-glaze and slip colourants in ceramics are examined. Firstly, a theoretical research into iron ores and naturally occurring clays that contain iron has been carried out. This research covers information on the forms of clays and ores in nature, their chemical composition and the percentage of their iron content. Secondly, a theoretical research into the effects of iron compounds and iron oxides that are obtained by the calcination of these compounds on the texture and colour of ceramic glazes, bodies and slips has been undertaken. This research also includes information on synthetic stains and spinels that contain iron. Thirdly, some experiments on the usage of iron ores and naturally occurring clays that contain iron as colourants in ceramics have been made. Some iron ores and iron containing clays have been calcinated for three hours at temperatures of 450°C, 550 °C, 650 °C, 750 °C, 850 °C, 900 °C and 1000 °C respectively, in atmospheres having high oxygen content. Then, these calcinated products have been mixed at several proportions with fluxes prepared by fritting and have been applied on the glaze as a brush decoration. These samples have been fired at a kiln temperature of 850°C. The results are reported in the section titled“Applications”. Finally, the calcinated products are added to a fine grained, white fired and highly plastic clay which is used as a slip, in order to obtain coloured slips. The results are also reported in the section titled“Applications”. VI