Designing and developing a hyper-casual educational game for practicing fractions
Kesirler pratiği için hiper-basit eğitsel oyun tasarlanması ve geliştirilmesi
- Tez No: 729131
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ SAMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı, hem hiper-gündelik hem de eğitici oyunların tasarım öğelerini göz önünde bulundurarak, 5. ve 6. sınıf öğrencilerinin kesirleri pratik etmesi için bir hiper-gündelik eğitsel oyun tasarlamak ve geliştirmektir. Bu çalışma, hiper-gündelik bir eğitim oyununun nasıl tasarlandığını araştırmakta ve tasarlanan oyunun iyi tasarlanmış olup olmadığı sonucuna varmak için öğrencilerin görüşlerini ve oyun istatistiklerini analiz etmektedir. Araştırma yöntemi olarak hem nitel hem de nicel analiz yöntemlerini içeren durum çalışması araştırma deseni kullanılır. Bu araştırmanın katılımcıları kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 3175 tane 5. ve 6. sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Bu çalışmada, oyundaki bir anket ile katılımcıların oyun hakkındaki görüşleri toplanmakta ve oynanış istatistikleri kayıt altına alınmaktadır. Araştırmanın bulguları, bu çalışma için tasarlanmış olan Fraction Run'ın katılımcıların çoğundan olumlu yorumlar ve övgüler aldığını göstermektedir. Fakat, katılımcılar tarafından verilen geri bildirimler ve oynanış istatistiklerinin analizi sonucunda oyunun geliştirilmesi gereken bazı özellikleri olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to design and develop a hyper-casual educational game for 5th and 6th graders to practice fractions by considering both design elements of hyper-casual and educational games. The study investigates how a hyper-casual educational game is designed and analyzes students' opinions as well as gameplay statistics to conclude whether the designed game is well-designed. As a research method, it is used a case study research design involving both qualitative and quantitative analysis methods. Participants of this study consist of 3175 5th and 6th graders selected by using convenience sampling. In this study, participants' opinions about the game are collected with a questionnaire in the game, and their gameplay statistics are recorded. The findings of the study reveal that Fraction Run, the designed game for this study, received positive comments and praise from most of the participants. Nevertheless, it is concluded that the game has a number of features that have to be improved as the results of the feedback given by the participants and analysis of gameplay statistics.