UML-ALF agent based adaptive learning framework: A case study on UML
UML-ALF etmen tabanlı uyarlanabilir öğrenme sistemi: UML üzerine bir çalışma
- Tez No: 269421
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT ÇAĞILTAY, DOÇ. DR. VEYSİ İŞLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Erişilebilen ve paylaşılabilen bilginin miktarı arttıkça, aynı içerik ve eğitim yolunu sunan eğitim platformlarının tüm kullanıcıların isteklerini karşılayamadığı anlaşılmıştır. Bu durum, uyarlanabilir eğitsel hiper ortamların tasarlanmasının ve geliştirilmesinin gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmada, Birleşik Modelleme Dili (UML) alanında yapay zeka teknikleri ve kavramsal eğitim metodlarının yardımıyla etkili bir öğretim sisteminin uygulamaya döküldüğü etmen tabanlı bir uyarlanabilir öğrenme sistemi tanımlanmıştır. Bu araştırmanın üç ana hedefi bulunmaktadır. Birincisi, destekleyici etmenlerin öğrencilerinin başarısını nasıl etkilediğini araştırmaktır. İkinci hedef, destekleyici etmenler ve öğrenciler arasındaki etkileşimi İnsan Bilgisayar Etkileşimi Laboratuvarı ve sistem analizleri yardımıyla incelemektir. Akıllı etmenlerin, diğer kullanıcıların ortak hatalarından elde ettiği yanıltıcı ipuçlarını kullandığı öğretim tekniğini de bu kapsamda araştırılmıştır. Son hedef ise, öğrencilere akıllı etmenler ve eğitmenler tarafından verimli geri dönüşler yapabilmektir. UML-ALF çalışmasının hedefine başarıyla ulaştığını belirlemek için deneysel bir prosedürün takip edilmesine karar verilmiştir. Deneysel grup, sistemin uyarlanabilir ve akıllı tekniklerinin tümünden faydalanırken, kontrol grubu geleneksel öğrenim tekniklerini kullanmaktadır. Sonuçlar kullanıcı puanı ile akıllı etmen önerileri arasında pozitif bir korelasyon olduğunu, yani katılımcı akıllı etmenlerden faydalandıkça puanının arttığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
As the amount of accessible and shareable knowledge increases, it is figured out that learning platforms offering the same context and learning path to all users can not meet the demands of learners. This issue brings out the necessity of designing and developing adaptive hypermedia systems. This study describes an agent-based adaptive learning framework whose goal is to implement effective tutoring system with the help of Artificial Intelligence (AI) techniques and cognitive didactic methods into Adaptive Educational Hypermedia Systems (AEHS) in the domain of Unified Modeling Language (UML). There are three main goals of this study. First goal is to explore how supportive agents affect student`s learning achievement in distance learning. Second goal is to examine the interaction between supportive agents and learners with the help of experiments in Human Computer Interaction laboratories and system analysis. The effects of the methodology that agents give misleading hints which are common mistakes of other learners are also investigated. Last goal is to deliver effective feedback to students both from IAs and tutors.In order to assess that UML-ALF has accomplished its objectives, it is decided to follow an experimental procedure. Experimental groups have taken the advantage of adaptive and intelligent techniques of the UML-ALF and control groups have used the traditional learning techniques. The results show that there is a positive correlation between variables practice score and number of agent suggestion which means, as the participants benefit from supportive agents, they get higher scores.