Experimenting casually: Potentials of hyper-casual games
Hiper-gündelik oyunların potansiyelleri
- Tez No: 729133
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİĞDEM SEZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Hiper-gündelik oyunlar oynaması kolay, büyük öğrenme eğrileri içermeyen ve bir oyuncu ne zaman oynamaya hazırsa onun gündelik programına uyabilen oyunlardır. Ayrıca bu oyunlar, oyuncuların beceri seviyelerine uymak icin tasarlanmıştır. Hiper-gündelik, oyun alanında önemli yeni bir modeldir. Bu araştırma, hiper-gündelik oyunların kısa tarihine bakmayı ve önemli tasarım özelliklerini, popüler mekaniklerini, para kazanma modellerini ve eleştirel beğeni toplayan hiper-gündelik oyunların bir seçkisi aracılığıyla potansiyellerini tartışmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Hyper-casual games are easy to play, don't include big learning curves, and fit into the daily schedule whenever a player is ready to play. Also, these games are designed to adapt the players' skill level. Hyper-casual is significantly a new model in gaming. This research aims to look at the brief history of hyper-casual games and discuss their key design features, popular mechanics, monetization models, and potentials through a selection of critically acclaimed hyper-casual games.