Women's representation in hyper casual games
Hyper casual oyunlarda kadın temsili
  1. Tez No: 729134
  2. Yazar: CANSU POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİĞDEM SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu tez, hyper casual oyunlarda kadın temsili konusunu incelemektedir. Hyper casual oyun türü gün geçtikçe daha da çok ilgi çekmekte ve oyun listelerinde üst sıralarda bulunmaları yadsınamaz bir gerçek. Hyper casual oyunları oynayan oyuncu sayısının çokluğuna rağmen, hyper casual oyunlarda kadın temsili konusu literatürde fazla tartışılmamış durumda. Bu araştırma için, 2021 yılının son çeyreği olan 10 Eylül ve 10 Aralık tarihleri arasında yeni yayınlanan ya da yakın zamanda güncelleme almış olan oyunların oynanış videolarını günlük olarak paylaşan iki platform olan StoreGlide Instagram hesabı ve TapOk Gaming youtube kanalında paylaşılan hyper casual oyunların videoları incelenmiştir. Bu oyunlarda bulunan kadın karakterler, daha önce video oyunlarında kadın temsili hakkında yapılan araştırmalar baz alınarak kategorilendirilmiştir. Araştırmanın sonunda, hyper casual oyunlarındaki kadın temsili 6 kategoriye ayrılmıştır: bağlam dışı, aşırı cinselleştirilmiş, basmakalıp, ikincil roller, virallik ve tartışma gerektirmeyen.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the women representation in hyper casual games. Hyper casual game genre is getting more recognition every day and their existence in the top charts cannot be ignored. The topic of female representation in hyper casual games has not been discussed excessively in literature despite the high number of hyper casual game players. In this research, the gameplay videos of the games that have been published in the last quarter of 2021 in between 10 September and 10 December were examined by analysing the gameplay videos that have been posted from the Instagram account of StoreGlide and Youtube channel of TapOK Gaming, two platforms where the gameplay videos of newly released or recently updated games' are posted daily. The female characters in these games were categorized based on previous literature that have studied the women representations in video games. In the end the representation of women in hyper casual games were sorted into 6 categories: out of context, over sexualized, stereotyped, secondary roles, virality and uncontested.