Comparative investigation of building behavior against earthquake forces in the case of increasing shear walls in the structural system
  1. Tez No: 729142
  2. Yazar: ALEX MICHEL KEMGANG NOUBISSI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ HASGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yapılar uygun şekilde inşa edildiğinde, bu sakinlerin ihtiyaçlarını karşılar. Bir yapının bütünlüğüne ve kararlılığına yönelik büyük risklerin keşfi, öncelikle yapısal analiz ve tasarımla belirlenir. İnşa edilecek bina tipine bağlı olarak plan ve kot olarak düzgün ise binanın dinamik analizi yapı mühendisi tarafından manuel olarak yapılabilmektedir. Bu analiz, sismik kuvvetin hesaplanması için her biri EŞDEĞER STATİK YÖNTEM, MUTO YÖNTEMİ ve RAYLEIGH YÖNTEMİ kullanılarak, biri perde duvarlı, diğeri perde duvarsız aynı yüzeylere sahip iki bina bağlamında yapılır, binanın iç kirişlerini ve titreşim periyodunu zorlar. Elde edilen sonuçlar bir sismik analiz için karşılaştırılır.
Özet (Çeviri)
When structures are properly constructed, they meet the needs of those occupants. The discovery of major risks to the integrity and stability of a structure is primarily determined by structural analysis and design. Depending on the type of building to be constructed if it is regular in plan and elevation, a dynamic analysis of the building can be done manually by the structural engineer. This analysis is carried out in the context of two buildings with the same surfaces, one with a shear wall and the other without a shear wall, using the EQUIVALENT STATIC METHOD, MUTO METHOD and RAYLEIGH METHOD in each case for calculation of the seismic force, forces internal beams and period of vibration of the building. The results obtained are compared for a seismic analysis.