Farklı Onosma l. (Boraginaceae) türlerinin tirozinaz inhibisyonuna etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of different Onosma L. (Boraginaceae) species on tyrosinase inhibition
  1. Tez No: 729143
  2. Yazar: FUNDA ÇIRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERKANT KAYAN, PROF. DR. DİDEM ŞÖHRETOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma kapsamında, Onosma L. (Boraginaceae) cinsine ait beş farklı türün anti-hiperpigmentasyon tedavisinde kullanılmak üzere potansiyelinin belirlenmesi için tirozinaz enzim inhibitör etkisi incelenmiştir. Çalışmada kullanılan bitki materyalleri endemik O. papillosa Riedl, endemik O. discedens Hausskn. ex Bornm. endemik O. erzincanica Binzet & Eren, O. rascheyana Boiss., ve O. alborosea Fisch. & C.A.Mey. ssp. alborosea var. alborosea taksonlarıdır. Öncelikle her bir türün toprak üstü kısımları mekanik olarak öğütülmüş ve metanol içerisinde maserasyon yöntemi uygulanmış ve sonrasında filtre kağıdı ile süzülmüştür. Çözeltiler evaporatöre alınarak düşük sıcaklıkta (
Özet (Çeviri)
In this study, the tyrosinase enzyme inhibitory effect of five different species belonging to the genus Onosma L. (Boraginaceae) was investigated to determine their potential for use in anti-hyperpigmentation treatment. Plant materials used in the study are endemic O. papillosa Riedl, endemic O. discedens Hausskn. ex Bornm. endemic O. erzincanica Binzet & Eren, O. rascheyana Boiss., and O. alborosea Fisch. & C.A.Mey. ssp. alborosea var. alborosea taxa. First, the aerial parts of each species were mechanically ground and dispersed in methanol, and after the maceration method was applied, it was then filtered with filter paper. The solutions were taken to the evaporator and the solvent was removed at low temperature (