Devlet, totem, totalitarizm, utopya ve distopya
State, totem, totalitarizm, utopia and distopia
- Tez No: 729147
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Devletin araştırıldığı bu tezde; devletin tanımları değil, kendisi araştırma konusu edilmiştir. Meşruiyet atfedilmesi, devleti yaratan temel olması, araştırmayı, insan zihnine yönlendirmiştir. İnsan zihni üzerinde yapılan araştırmada; insanın mevcut donanımı ile bilgi diye tanımladığı şeye sahip olmasının mümkün olmadığı, fakat inanmasının mümkün olduğu, insanın bilgi sandığı inançlara sahip olduğu, bunun hem sebebi, hem de bir sonucu olarak; kendisini düşünen özne olarak tanımlayan insanın, kendisi ile özdeş bir özne olamadığı (zaten bunun mümkün de olmadığı), doğada bir nesne veya bir etki ile özdeş bir özne olabildiği, bunun sonucu olarak totemizm içinde varlığını sürdürdüğü, devletin totemizmin bir sonucu olduğu, totemizmin doğası gereği totalitarizm devlet için bir zorunluluk olduğu, tarihsel süreçte değişimin, totemin biçimsel değişiminden ibaret olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
State research in this thesis; not the definitions of the state, but itself has been the subject of research. Attribution of legitimacy, being the basis that created the state, has directed the research to the human mind. In the research on the humman mind; It is not possible for a person to have what he defines as knowledge with his current equipment, but it possible for him to believe, that people have beliefs that they think are knowledge, both as a cause and as a result of this; The person who defines himself as a thinking subject cannot be a subject identical whith himself (which is not possible anyway), an object in nature or a subject identical with an effect, as a result, it continues to exist in totemism, the state is a result of totemism, due to the nature of totemism. It has been determined that totalitarianism is a necessity for the state, and the change in the historical process consists of the formel change of the totem.