İnfertil kadın ve erkeklerin infertilite stresi ve eş destek düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between infertility stress and couple support levels of infertility women and men
  1. Tez No: 729156
  2. Yazar: ECE CİVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİME DERYA BEYDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırma, infertil kadın ve erkeklerin infertilite stresi ve eş destek düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla olarak gerçekleştirilmiştir. Tanımlayıcı tipteki araştırmanın örneklemini, 1 Mayıs- 30 Ağustos 2021 tarihler arasında İstanbul ilindeki bir kamu hastanesine infertilite tedavisi için başvuran çift olmayan, 75 kadın ve 75 erkek olmak üzere 150 infertil birey oluşturmuştur. Araştırma verileri, tanıtıcı soru formu, İnfertilite Stresi Ölçeği ve Eş Destek Ölçeği ile elde edilmiştir. Kadın katılımcıların kadınların yaş ortalaması 38,44±5,11 iken; erkeklerin yaş ortalaması 40,38±5,25 yaş olarak belirlenmiştir. Katılımcıların %36'sının 1-3 yıl arası infertilite tedavisi gördüğü, %42,7'sine ilk kez yardımcı üreme tekniği uygulandığı, %34,7'sinin infertilite nedeninin erkek kaynaklı olduğu ve %58'inin daha önce başarısız tedavi deneyimi olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların %79,3'ü psikolojik desteğe ihtiyaç duyduğunu, %48'i kendisine psikolojik destek sağlayan kişi olmadığını ve %48,7'si çocuğu olana kadar tedaviye devam etmek istediğini ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to find out the relationship between infertility stress and spousal support levels of infertile men and women. The sample of the descriptive study consisted of 150 infertile individuals, 75 women and 75 men, who applied to a public hospital in Istanbul for infertility treatment between 1 May and 30 August 2021.The data of the survey were obtained with the introductory questionnaire form, the Infertility Stress Scale and the Spouse Support Scale. The mean age of the participating women was 38,44±5,11 years, while that of the men was 40,38±5,25. It was determined that 36% of the participants received infertility treatment for 1-3 years, 42.7% of them applied assisted reproductive technique for the first time, 34.7% of them were male-induced, and 58% had previous unsuccessful treatment experience. Of the participant men and women, 79.3% stated that they needed psychological support, 48% stated that there was no one who provided them with psychological support, and 48.7% wanted to continue treatment until they had a child.