Geçirimli betonda beton atıklarının geri dönüşüm agregası olarak kullanımının araştırılması
Research for the use of concrete waste as recycling aggregate in permeable concrete
- Tez No: 729170
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FERHAT BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada yağış sonrası su taşkınlarının önlenmesi ve yağışın kontrollü yer altı sularına kaynak oluşturması hedeflenmiştir. Bu hedefler doğrultusunda, doğal kaynak ihtiyacının azaltılmasına yönelik beton atıklarından elde edilen geri dönüşüm agregaları kullanılarak geçirimli beton üretilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada sınıfı C25 olan beton atığından elde edilen agreganın % 0, % 25, % 50, % 75, % 100 oranında normal agrega ile birleşiminden elde edilen geçirimli betonun birim hacim ağırlığı, boşluk oranı, geçirimlilik değeri ve basınç dayanımı araştırılmıştır. Yapılan araştırmalarda geri dönüştürülmüş agrega oranı arttıkça, geçirimli betonun yoğunluğu ve basınç dayanımı azalmakta buna karşın boşluk oranı ve geçirimlilik değeri artmıştır. Bahsedilen özelliklerin ortak olarak iyi özellik sergilediği oranın % 50 geri dönüştürülmüş agrega içeriğinde olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, geri dönüştürülmüş agregalarla yapılan betonun yağış sularının yoğun olduğu yüksek dayanım gerektirmeyen beton uygulamalarında kullanımının uygun görüldüğü tespit edilmiştir. Ancak uygulama alanına göre farklı oranlar tercih edilebilir. Örneğin yüksek dayanım düşük geçirimlilik beklenen durumda geri dönüştürülmüş agrega oranı daha düşük oranlarda seçilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aim to prevent floods after rainfall and to create a source of controlled groundwater from precipitation. In line with these objectives, it is aimed to produce permeable concrete by using recycling aggregates obtained from concrete wastes in order to reduce the need for natural resources. In this study, experiments with permeable concrete's specialties are investigated. These are; the unit volume weight, void ratio, permeability value, and compressive strength of the permeable concrete obtained from the combination of the aggregate obtained from the concrete waste of class C25 with 0%, 25%, 50%, 75%, 100% normal aggregate were investigated. It is shown in this thesis: as the recycled aggregate ratio increases, the density and compressive strength of the permeable concrete decrease, while the void ratio and permeability value increase. It has been observed that the ratio of the mentioned properties exhibiting good properties in common is at 50% recycled aggregate content. As a result, it has been determined that the concrete made with recycled aggregates is suitable for use in concrete applications that do not require high strength, where precipitation waters are intense. However, different ratios can be preferred according to the application area. For example, in cases where high strength and low permeability are expected, the recycled aggregate ratio can be selected at lower rates