14-16 yaş grubu hentbolculara uygulanan kompleks antrenman metodunun çabuk kuvvete etkisi
The effect of complex training method applied to 14-16 age group handball players on quick strength
  1. Tez No: 729176
  2. Yazar: KAAN OKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENGÜL DEMİRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı 14-16 yaş grubu hentbolculara uygulanan kompleks antrenman metodunun çabuk kuvvete etkisini incelemektir. Araştırma evrenini Kırklareli ilinde hentbol oynayan 14-16 yaş grubu kız-erkek sporcular oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise kolay ulaşılanı örnekleme yöntemi kullanılarak, Kırklareli ili Lüleburgaz ilçesi Mehmet Akif Ersoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde hentbol oynayan 10 erkek- 10 kız olmak üzere 20 sporcu oluşturmaktadır. Araştırmanın yöntemi olarak gerçek deneme modellerinden, ön test-son test kontrol gruplu model kullanılmıştır. Araştırmada en az 2 yıl antrenman geçmişine sahip 10 kız - 10 erkek sporcu yer almıştır. Katılımcılar kontrol ve deney grubu olarak ikiye ayrılmışlardır. Deney grubuna 12 hafta süresince, haftada 2 antrenman bloğu ve her blok arasında 72 saat toparlanma verilerek, kompleks antrenmanı programı uygulanmış, kontrol grubuna ise sadece hentbol antrenmanı uygulaması yapılmıştır. Kompleks antrenmanda yer alan sguats-drop jumps, bench pres-pliometrik press up, barbell step ups-hops (each leg), mekik-ters mekik, barbell lunge-box jump, lat pull down-barfiks hareketleri her hafta 2 hareket seti olarak uygulanmıştır. Kompleks antrenmanın çabuk kuvvete etkisini incelemek için dikey sıçrama, 30 m sprint, ıllinois çeviklik testi, durarak sağlık topunu çift elle öne atma, kasa sıçrama, mekik testi ve ters mekik test protokolleri ön test-son test olarak uygulanmıştır. Elde edilen bulguların istatistiksel analizi SPSS 25 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Hentbolcuların tanımlayıcı betimsel istatistikleri yapılarak, ön test – son test karşılaştırması için; Tekrarlayan Ölçümlerde İki Faktörlü Varyans (ANOVA) Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of complex training applied to 14-16 age group handball players on quick strength. The population of the research consists of male and female athletes aged 14-16 playing handball in Kırklareli. The sample of the study consists of 20 athletes, 10 boys-10 girls, playing handball at Mehmet Akif Ersoy Vocational and Technical Anatolian High School in Lüleburgaz district of Kırklareli province, using the easily accessible sampling method. As the method of the research, one of the real experimental models, the pretest-posttest control group model was used. Ten girls and 10 boys with a training background of at least 2 years were included in the study. Participants were divided into control and experimental groups. Complex training program was applied to the experimental group for 12 weeks, with 2 training blocks per week and 72 hours of recovery between each block, while only handball training was applied to the control group. Sguats-drop jumps, bench press-plyometric press-ups, barbell step-ups-hops (each leg), sit-up-reverse sit-up, barbell lunge-box jump, lat pull down-punch movements included in the complex training were applied as 2 sets of movements every week. In order to examine the effect of complex training on quick strength, vertical jump, 30m sprint, Illinois agility test, standing medicine ball forward with both hands, muscle jump, shuttle test and reverse shuttle test protocols were applied as pretest-posttest. Statistical analysis of the findings was made using the SPSS 25 package program. Descriptive descriptive statistics of the handball players were made, for the pre-test – post-test comparison; Two-Factor Variance (ANOVA) Test was used for Repeated Measurements.