Akdeniz'de bulunan istilacı balon balığı Lagocephalus sceleratus türünde bulunan Vibrio spp.'nin kültürel yöntemlerle saptanması
Identification of Vibrio spp. from the invasive puffer fish Lagocephalus sceleratus from the Mediterranenan Sea by cultural methods
  1. Tez No: 729177
  2. Yazar: BURCU ALKIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ TÜNEY KIZILKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Akdeniz, Kızıldeniz'den gelen çok sayıda istilacı türün akınına uğramaktadır. 2003 yılında ilk kaydı Türkiye sularında verilen balon balığı, (Lagocephalus sceleratus), kısa bir süre içerisinde çoğalarak Akdeniz tarihinde bilinen en zararlı istilacı balık türü olmuştur. Etçil bir tür olduğu için ekonomik ve ekoloji önemi olan birçok besini hızla tüketmektedir. Birleşmiş Milletler FAO East Med Projesi kapsamında hazırlanan raporda Akdeniz'de yakalanan biyokütlesi en fazla olan 10 balık türünden birisi olduğu belirtilmiştir. Balon balığının tek zararı balıkçılık sektörüne ve ekosisteme değildir. Dokularında ve organlarında bulunan Tetrotodoxin (TTX) adlı toksin siyanürden 1200 kat daha zehirlidir ve insanların tüketmesi durumunda ölümcül tehlikeler içermektedir. Balığın içerdiği toksinin besin zincirinden gelen Vibrio sp. Türüne ait birkaç tür bakteriden kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu çalışmada, Türkiye denizlerinde bulunan Lagocephalus sp. türlerinde TTX üretiminde etkili olan Vibrio sp. türü bakterilerin hangi türe ait olduğu araştırılmıştır. Bu amaçla Göcek körfezinden toplanan balıkların biyolojik özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Mediterranean is subject to an influx of numerous invasive species from the Red Sea. The balloon fish (Lagocephalus sceleratus), first recorded in Turkish waters in 2003, has been the most harmful invasive fish known in the history of the Mediterranean, multiplying in a short period of time. Because it is a carnivorous species, it quickly consumes many nutrients of economic and ecological importance. The report, prepared within the scope of the United Nations FAO East Med project, stated that it is one of the 10 fish species with the most biomass caught in the Mediterranean Sea. Balloon fish is not the only harm to the fishing sector and ecosystem. The toxin tetrotodoxin (TTX), found in their tissues and organs, is 1200 times more toxic than cyanide and contains deadly dangers if consumed by humans. Vibrio sp, which comes from the food chain of the toxin contained in the fish. It is thought to be caused by several species of bacteria belonging to the species. In this study, Lagocephalus sp., Vibrio sp, which is effective in the production of TTX in its types. Bacteria which belong to the type species investigated. For this purpose, the biological properties of fish collected from the Gulf of Gocek were studied.