Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin akıllı telefon bağımlılıkları ve fiziksel aktiviteye katılım motivasyonları arasındaki ilişkisi
The relationship between smart phone addictions and the motivations of participation in physical activity of students faculty of sports sciences
  1. Tez No: 729181
  2. Yazar: BAHADIR ALİGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSAN TOLUKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma kapsamında Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim görmekte olan öğrencilerin akıllı telefon bağımlılıkları ve fiziksel aktiviteye katılım motivasyonları arasındaki ilişkinin tespiti amaçlanmaktadır. Öğrencilerin yaşlarına, cinsiyetlerine, öğrenim gördükleri bölümlere, lisanslı spor yapma durumlarına göre akıllı telefon bağımlılığı ve fiziksel aktiviteye katılım motivasyonları arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığının incelenmesi amaçlanmaktadır. İlişkisel tarama modelindeki araştırmada, Kwon ve arkadaşları tarafından geliştirilen Noyan ve arkadaşları tarafından Türkçe uyarlaması yapılan Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği ile Demir ve Cicioğlu tarafından geliştirilen Fiziksel Aktiviteye Katılım Motivasyonu Ölçeği 461 gönüllü öğrenciye uygulanmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde istatistiki yöntem olarak frekans, yüzde dağılımları, ikili gruplar için bağımsız örneklem t-testi, çoklu gruplar için tek yönlü varyans analizi, ilişkiyi belirlemek için ise; pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Fark testlerinde p anlamlılık düzeyi 0.05 olarak alınmıştır. Araştırma sonucunda tüm katılımcıların spora katılım motivasyonlarının yüksek olduğu, demografik değişkenler açısından incelendiğinde; akıllı telefon bağımlılıklarının ise 18-21 yaş katılımcıların 22-25 yaş katılımcılara göre yüksek olduğu, fiziksel aktiviteye katılım motivasyonlarının cinsiyet değişkenine göre kadın katılımcıların erkek katılımcılara göre yüksek olduğu, bölüm değişkenine göre incelediğimizde rekreasyon bölümü öğrencilerinin motivasyonlarının yüksek olduğu, spor yöneticiliği bölümü öğrencilerinin düşük olduğu, antrenörlük bölümü öğrencilerinin akıllı telefon bağımlılıklarının yüksek, spor yöneticiliği bölümü öğrencilerinin ise düşük olduğu, lisanslı spor yapma değişkenine göre incelediğimizde lisanslı spor yapanların lisanslı olmayanlara göre akıllı telefon bağımlılıkları ve fiziksel aktiviteye katılımlarının yüksek olduğu, ayrıca katılımcıların akıllı telefon bağımlılığı ile fiziksel aktiviteye katılım motivasyonları arasında negatif anlamda ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to reveal the correlation between smartphone addictions and motivation to participate in physical activities of Faculty of Sport Sciences students. It is intended to examine whether there is a significant correlation between smartphone addiction and motivation to participate in physical activity according to age, gender, departments and licenced sports status. The Smartphone Addiction Scale established by Kwon and modified into Turkish by Noyan, as well as the Physical Activity Motivation Scale developed by Demir and Cicioğlu, were applied to 461 volunteer students in the relational screening approach. Pearson correlation analysis was employed as a statistical method in the evaluation of study data. Frequency, percentage, distributions, independent sample t-test for paired groups, one way analysis of varience for multiple groups were used to determine the association. In the difference tests, the significance level (p) was taken as 0,05. As a result of study; all participants' motivation to participate in sports are determined to be high. When smartphone addiction examined according to the demographic variables, the 18-21 age participants are more motivated in comparison with 22-25 age participants. Female participants' motivaton to engage in physical activity is higher than male participants according to the gender variable. According to department variable; recreation department students are highly motivated, sports management department students' motivation is on the low level and coaching department students on the low level. The coaching department's students have a high level of smartphone addiction, whereas the sports management department's students have a low level of addiction. When the data was analyzed using the sports licence variable, smartphone addiction and physical activity engagement are higher among licensed athletes than among non-licensed athletes. Moreover, a negative association was discovered between the participants' smartphone addiction and their motivation to engage in physical exercise.