COVID-19 pandemisi döneminde yetişkinlerde psikolojik iyi oluş, anksiyete ve depresyon arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between psychological well-being, anxiety and depression among adults during COVID-19 pandemic
- Tez No: 729182
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDURRAHMAN KENDİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı COVID-19 pandemisi döneminde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde faklı şehirlerde ikamet eden yetişkinlerdeki psikolojik iyi oluş, anksiyete ve depresyonun arasındaki ilişkisinin incelenmesidir. Buna ek olarak ise depresyon, anksiyete ve psikolojik iyi oluş değişkenlerini çalışmaya katılan bireylerin cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, gelir düzeyi, çocuk sayısı gibi sosyodemografik değişkenler açısından da incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi KKTC de ikamet eden kolay örnekleme yöntemi ile seçilen 18-65 yaş arasında olan 409 yetişkin katılımcıdan oluşmaktadır. Bu çalışmada verilerin toplanılması için Çok-Boyutlu Psikolojik Esenlik (İyi Oluş) Ölçeği, Beck Anksiyete Envanteri, Beck Depresyon Envanteri ve araştırmacı tarafından hazırlanmış olan sosyodemografik bilgi formu kullanılmıştır. Elde edilen bulgularda, psikolojik iyi oluş puanları ve anksiyete puanları arasında negatif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı korelasyon bulunmuştur ve bireylerin psikolojik iyi oluş düzeyleri yükseldikçe anksiyete düzeylerinin azaldığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca, araştırmaya dahil olanların psikolojik iyi oluşun alt boyutları olan Özerklik, Çevresel Hakimiyet, Kendini Kabullenme, İnsanlarla olumlu ilişkiler ve Kişisel gelişim puanları ile Depresyon puanları arasında negatif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı düzeyde korelasyon olduğu ve psikolojik iyi oluş düzeyi arttıkça depresyon düzeyinin azaldığı görülmüştür. Bu araştırma sonucunda elde edilmiş olan bilgilerin hem Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde hem de Türkiye'de alanyazına, teori ve uygulamalara katkı sağlayacak olduğu ve bu konuda yapılacak olan araştırmalara ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between psychological well-being, anxiety and depression in adults residing in different cities in TRNC during the COVID-19 pandemic. In addition, it was aimed to analyze the variables of depression, anxiety and psychological well-being of the individuals participating in the study in terms of sociodemographic variables such as gender, age, education level, income level and number of owned children.. The sample of the study consists of 409 adult participants aged 18-65, residing in the TRNC. In this study, Multi-Dimensional Psychological Well-Being Scale, Beck Anxiety Inventory, Beck Depression Inventory, and a sociodemographic information form prepared by the researcher were used to collect the data. In the findings, a negative and statistically significant correlation was found between psychological well-being scores and anxiety scores, and it was concluded that as individuals' psychological well-being levels increase, their anxiety levels decrease. Also, it was observed that there was a negative and statistically significant correlation between the scores of Autonomy, Environmental Domination, Self-Acceptance, Positive Relationships with People and Personal Development, which are the sub-dimensions of psychological well-being, and Depression scores, and that the level of depression decreased as the level of psychological well-being increased. It is thought that the information obtained as a result of this research will contribute to the literature, theory and practices both in the Turkish Republic of Northern Cyprus and in Turkey, and will shed light on the research to be done on this subject.