Deri endüstrisi proses atıksularının koagülasyon, UV/PS ve nanofiltrasyon yöntemi ile arıtımı
Treatment of leather industry process wastewater by coagulation, UV/PS and nanofiltration method
- Tez No: 729186
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA DİNÇER, DOÇ. DR. DENİZ İZLEN ÇİFÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Çevre Mühendisliği, Engineering Sciences, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Deri endüstrisi üretim prosesi adımlarından kaynaklı kirlilik seviyesi yüksek atıksu oluşturmaktadır. İçerisinde bulunan proteinler, yağ, krom bileşikleri, kireç, sodyum sülfat ve sodyum hidroksit, hacimleri çok fazla ve en önemli kirlilik parametrelerindendir. Bu çalışmada, deri endüstrisinin üç aşamasında bulunan yıkama, pikle ve yağ giderme ünitelerinden kaynaklanan atıksular ile çalışma yapılmıştır. Bu atıksuların alum ile çöktürme işleminden sonra persülfat (UV/PS) ile kirlilik giderimi ve en son adım olarak nanofiltrasyon yapılarak atıksu arıtımı araştırılmıştır. KOİ sonuçları ile karşılaştırılması yapılarak optimum miktarlar belirlenmiştir. Atıksuyun geri kazanımı amacıyla öncelikle alum ile çöktürme yapılarak optimum tercih edilen 100 mg/L alum konsantrasyonu ve pH 7 belirlenmiştir. UV/PS oksidasyon çalışmalarında, Yıkama ünitesi atıksuyu için 8000 mg/L S2O8 konsantrasyonu ve pH 8 ve Yağ giderme ünitesi atıksuyu için 16000 mg/L S2O8 konsantrasyonu ve pH 6 optimum seçilmiştir. Pikle ünitesi atıksuyu için UV/PS oksidasyonu verimsizliği gözlemlenmiştir. Nanofiltrasyon sistemi ile 4 bar basınç altında NP030 filtresi kullanılarak farklı pH'larda KOİ giderimi karşılaştırılması yapılmıştır. Yıkama ve Yağ giderme ünitelerinde en iyi KOİ giderim verimi pH 7 değerinde elde edilmiştir. Sonuç olarak deri üretimi sırasında yıkama ve yağ giderme ünitelerinde oluşan atıksuların koagülasyon, UV/PS ve nanofiltrasyon sistemi ile oluşan atıksuyun geri kazanımı mümkün olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The leather industry produces wastewater with a high level of pollution due to the production process steps. Proteins, oil, chromium compounds, lime, sodium sulphate and sodium hydroxide contained in it are among the most important pollution parameters. In this study, the wastewater from the washing, pickling and degreasing units in the three stages of the leather industry was studied. After precipitation with alum, pollution removal with persulfate (UV/PS) and nanofiltration as the last step of these wastewaters were analyzed. Optimum amounts were determined by comparing with the COD results. In order to recover the wastewater, first of all, precipitation with alum was performed to determine the optimum preferred alum concentration of 100 mg/L and pH 7. In UV/PS oxidation studies, 8000 mg/L S2O8 concentration and pH 8 for Washing unit wastewater and 16000 mg/L S2O8 concentration and pH 6 for Degreasing unit wastewater were selected as optimum. UV/PS oxidation inefficiency observed for the Pickling unit wastewater. A comparison of COD removal at different pHs was made using the nanofiltration system and the NP030 filter under 4 bar pressure. The best COD removal efficiency was obtained at pH 7 in the washing and degreasing units. As a result, it has been observed that the wastewater generated in the Washing and Degreasing units during leather production can be recovered by coagulation, UV/PS and nanofiltration system.