Deneysel obezitenin sebep olduğu sinir hasarı üzerine kapsaisin ve aralıklı açlığın etkileri
Effects of capsaicin and intermittent fasting on nerve damage caused by experimental obesity
- Tez No: 729193
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SALİH KAYA, DOÇ. DR. RAMAZAN ÜSTÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Fizyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Obezite, aşırı yağ birikimi ve kronik inflamasyon ile karakterize metabolik bir bozukluk olup pek çok metabolik ve nörodejeneratif hastalığa yol açmaktadır. Aralıklı açlık günün belirli saatlerinde ya da haftanın belirli günlerinde enerji içeren hiçbir besin maddesinin alınmadığı bir diyet programı olup kilo kontrolü için etkili ve doğal bir stratejidir. Kapsaisin, acı biberin temel aktif bileşenlerinden olup, anti-inflamatuar, antioksiodan, antimikrobiyal, antikanser ve antiobezite etkilere sahiptir. Bu çalışmanın amacı, obez fare modelinde, obezitenin indüklediği periferik sinir hasarı üzerine aralıklı açlık ve kapsaisin tedavisinin etkilerini hücresel, fonksiyonel ve immünohistokimyasal teknikler ile araştırmaktır. Çalışmada; %45 yüksek yağlı yemle beslenen C57Bl/6 farelerde deneysel obezite modeli geliştirildi. Obezite kaynaklı periferik nöropati gelişimi, duysal-motor fonksiyon testleri ve immünohistokimyasal görüntüleme yöntemleriyle doğrulandı. Ardından Kontrol, Obez, Aralıklı açlık, Kapsaisin ve Aralıklı açlık + Kapsaisin çalışma grupları oluşturuldu. Ayrıca in vitro ortamda çalışma gruplarındaki DRG nöron kültürleri hazırlandı. Nöronlarda aksotomi hasarı oluşturularak aksotomiden 24 ve 48 saat sonraki hasarlı nöronların sağ kalım oranları hesaplandı. Obezitenin ilk 15 haftalık dönemde miyelin kaybına, aksonal filament hasarına ve periferik nöropatiye sebep olduğu tespit edildi. Aralıklı açlık diyeti ile birlikte uygulanan kapsaisin tedavisi, miyelin kılıfta, kas lifinde asetilkolin reseptörlerini rejenere etti. İn vitro ortamda, obezite ilk 15 haftalık dönemde travma hasarlı periferik duysal nöronların sağ kalım oranlarını azalttı. İkinci 15 haftalık dönemde ise periferik duysal nöronların travma stresi ile başa çıkma kabiliyetini artırarak, sağ kalım oranını yükseltti. TrkA reseptör sinyal yolağının inhibisyonu, aksotomi hasarlı periferik duysal nöronların sağ kalım oranını artırdı.
Özet (Çeviri)
Obesity is a metabolic disorder characterized by excessive fat accumulation and chronic inflammation and causes many metabolic and neurodegenerative diseases. Intermittent fasting is a diet program in which no energy-containing nutrients are taken at certain times of the day or on certain days of the week and is an effective and natural strategy for weight control. Capsaicin, one of the main active components of hot pepper, has anti-inflammatory, antioxidant, antimicrobial, anticancer and anti-obesity effects. The aim of this study was to investigate the effects of intermittent fasting and capsaicin treatment on obesity-induced peripheral nerve damage in an obese mouse model by cellular, functional and immunohistochemical techniques. In the study, an experimental obesity model was developed in C57Bl/6 mice fed a 45% high-fat diet. The development of obesity-induced peripheral neuropathy was confirmed by sensory-motor function tests, immunohistochemical imaging methods. Then Control, Obese, Intermittent fasting, Capsaicin and Intermittent fasting + Capsaicin study groups were formed. In addition, DRG neuron cultures in the study groups were prepared in vitro. Axotomy damage was created in neurons, and the survival rates of damaged neurons 24 and 48 hours after axotomy were calculated. It was determined that obesity causes myelin loss, axonal filament damage and peripheral neuropathy in the first 15 weeks. Capsaicin treatment combined with intermittent fasting diet regenerated acetylcholine receptors in myelin sheath and muscle fiber. In vitro conditions, obesity reduced the survival rates of trauma-injured peripheral sensory neurons in the first 15 weeks. In the second 15 weeks, it increased the survival rate by increasing the ability of peripheral sensory neurons to cope with traumatic stress. Inhibition of the TrkA receptor signaling pathway increased the survival rate of peripheral sensory neurons with axotomy damage.