Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği'nin güvenlik doktrinleri ve dönüşen dış politika araçları: Suriye krizi örneği
The change in the security doctrines and the transformation of the instruments of foreign policy of the U.S and E.U: The Syria case study
- Tez No: 729192
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇINAR ÖZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 312
Özet
Küreselleşme ile birlikte uluslararası sistemin yapısı değişmektedir. Soğuk savaştan“He-gemon Güç”olarak çıkmış bulunan ABD'nin bu konumu, özellikle Afganistan ve Irak savaşların-dan sonra zayıflamaktadır. Mevcut sistem çok kutupluluğa doğru evrilmektedir. ABD'nin gerile-mesinin ortaya çıkardığı boşluklar yeni aktörler tarafından doldurulmaktadır. Çin ekonomik ve Rusya askeri güç projeksiyonlarıyla ABD'i sıkıştırmaktadır. Jeopolitik düzlemdeki değişim yeni soğuk savaş koşullarını getirmiştir. Ancak, bu yeni soğuk savaş, 20. yüzyılın soğuk savaşından farklıdır. ABD artık, şimdiye kadar edindiği nüfuz alanını koruma arayışı içerisindedir. Bunun için, bencil bir süper güç refleksiyle, İkinci Dünya Savaşı sonrasında kurduğu uluslararası düzenin kurallarını ihlal etmekte, uluslararası hukuku ayaklar altına almakta sakınca görmemektedir. Öte yanda, Avrupa Birliği'nin ekonomik büyüklüğünü temel alarak, küresel bir güç haline gelebilmesi uzak bir ihtimaldir. Avrupa Birliği ve üye devletleri çıkarlar uyuştuğu oranda ABD'nin peşine takılmaktadırlar. Birlik normatif gücünü kullanarak belli bir nüfuz alanı oluşturmaya çalışsa da, bunun küresel bir güç olabilmek için yeterli olmadığı açıktır. Yeni bir uluslararası düzene geçiş sürecinde uluslararası toplumun önde gelen aktörlerinin dış politika araçlarında ve savaş konseptlerinde köklü değişiklikler meydana gelmiştir. Yeni nesil savaş günümüzün gerçeğidir. Bugünün toplumları, devletlerin doğrudan çatışma eşiğine vardırmadan, asker-sivil çeşitli araçlarla yürüttükleri, ne barışın ne de savaşın mevcut olduğu sürekli kriz ortamında yaşamaya mahkum olmuşlardır. Suriye krizi bunun en çarpıcı örneğidir.
Özet (Çeviri)
The structure of the international system is changing in tandem with globalization. The hegemonic position of the United States of America, victor of the cold war, is weakening particularly following the debacles in Afghanistan and Iraq. The system is evolving towards multi polarity. The vacuum thus created is being filled in, by new prospective global actors. China and Russia are putting a pressure to bear on, on the United States, thanks to their increasing economic and military clout respectively. Changes in the geo strategic outlook have brought about new conditions reminiscent of a cold war . Yet, the cold war of the time is different than that of the 20th century. The United States is in search of policies and means with a view to protecting its global sphere of influence. In order to achieve this, it acts as selfish super power. It does not hesitate to violate the rules of the international order and infringe upon the international law, whose structuring she pioneered following the Second World War. On the other hand, despite its economic stature, the European Union is far from being a global actor. The EU and its prominent members prefer to band-wagon with the United States, so far as their interests coincide. Although the EU tries to create a sphere of influence of its own by using its normative power, it is evident that normative power is not enough for being a global actor. Evolution towards a new international order brings in radical changes in the instruments of foreign policy and concepts of war of the leading actors. The concept of a New Generation Warfare is today's reality. Our societies are destined to live in an atmosphere of an everlasting crisis where, states relentlessly compete in utter ambiguity. The competition is waged in a complex environment of neither peace nor war, by using various creative military/civilian tools and showing discretion for keeping the struggle below the treshhold of an open confrontation. The crisis in Syria, in its many aspects, consitutes a striking example of such a competition.