Mali tablolar ile sektörel risk analizi imalat sanayi üzerinde uygulama (1999-2016)
Sectoral risk analysis with financial statements practises on manufacturing industry (1999-2016)
- Tez No: 729221
- Danışmanlar: PROF. DR. DÜNDAR MURAT DEMİRÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Anahtar Kelimeler: (Ekonomi, Büyüme, Kriz, Sektör, Sanayi, Mali Analiz, Oran/Rasyo), (Economy, Growth, Crisis, Sector, Industry, Financial Analysis, Ratio/Ratio
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 311
Özet
Krizlerde Makro Ekonomik Göstergelerin Sonuçları Reel GSYİH; 1994, 2001 ve 2008 krizlerinin dip noktalarında minimum %- 10,19 ve azami-%12,65 arasındaki oranlarda, 2018 krizinde ise %6,83 küçülmüştür. Reel tüketim harcamaları %-9,40 ile-%-10,48 arasındaki oranlarda, reel yatırımlar (ITOP), sadece 1994 krizinde %-25 oranında düşmüştür. Buna karşın kamu reel harcamaları, 1994, 2001, 2008 ve 2018 krizlerinde, sırasıyla %-25,-%-31 ve %-33 ve %-10 oranlarında düşmüştür Reel ihracatın 1994, 2001 ve 2018 krizlerinde, sırasıyla %36, %23 ve %25 gibi yüksek oranlarda arttığı, 2008 krizinde %-8 düştüğü görülmüştür. İthalat ise sadece 2008 dünya krizinde %-27 küçülmüştür. Krizlerde Genel İmalat Sanayi Rasyolarının Sonuçları. Karlılık Rasyoları Krizlere en duyarlı rasyo, karlılık rasyoları olmuştur. Nitekim; ciro ve öz kaynak karlılık oranları, 2001 krizinde %-100'ün üzerinde, 2008 krizinde %-62'nin üzerinde düşmüştür. Krizlerin dip noktalarında artan tek karlılık oranı, faaliyet karlılığı olmuştur. Likidite Rasyoları: Cari oran ve asit- test oranı, 2001 krizinde dip noktada %-3-4, 2008 krizinde dip noktada %-10 ile %-11 oranlarında gerilemiştir. NİS'in döner değerlere oranı da %-14 ve %-19 arasında gerilemiştir. Mali Yapı Rasyoları Finansman oranı, 2001 krizinde %23, 2008 krizinde %33, toplam banka kredilerinin aktif finansmanındaki payları, sırasıyla %14 ve %36 artmıştır. Öz kaynakların aktif finansmanındaki payları her iki krizde %-13 ve %-14 azalmıştır. Ölçek büyüdükçe karlılık oranlarının ve likidite oranlarının iyileştiği, öz kaynakların arttığı ve finansman oranlarının azaldığı çok açık bir şekilde tespit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In summary, the Results of Macro Economic Indicators in Crises are as follows: Real GDP, despite the seven-year periods between the 1994, 2001 and 2008 crises, it shrank between the minimum -10.19% and the maximum -12.65%. In the 2018, the shrinkage was seen -6.85%. The contraction in consumption expenditures was between -9.40% and -10.48%. On the other hand, while investments (ITOP) showed the most severe shrinkage with a rate of -25% in the 1994 crisis and public investments exhibited a characteristic structure by falling at high rates such as -25%, -31% and -33%, respectively, at the bottom points of the crisis in 1994, 2001 and 2008. In the 2018, public spending fell by -10%. Exports, increased at high rates such as 36%, 23% and 25%, respectively, at the bottom points of the crisis in 1994, 2001 and a negative export growth rate of about -8% in the 2008 crisis. Imports, only showing the hardest contraction in the 2008 world crisis (-27%). Results Obtained from General Manufacturing Industry Ratios in Crises Profitability Ratios: The most sensitive indicator against the crisis is profitability ratios. Thus, turnover and return on equity ratios decreased over -100% in the 2001 crisis and over -62% in the 2008 crisis. The only profitability ratio that increased at the bottom of the crisis was operating profitability. Liquidity Ratios: while the current ratio and acid-test ratio decreased by -3- 4% at the bottom point in the 2001 crisis, they decreased by -10% to 11% at the bottom point in the 2008 crisis. In fact, the ratio of NİS decreased between -14% and -19%. Financial Structure Ratios: The financing rate increased by 23% in the 2001 crisis and 33% in the 2008 crisis. The share of the use of total bank loans, in the asset financing increased by 14% in the 2001 crisis and by 36% in the 2008 crisis. The share of equity funds in asset financing decreased by -13% and -14% at the bottom points of both crises. It is clearly determined that as the scale grows, profitability ratios and liquidity ratios improve, own resources increase, and financing ratios decrease.