Malatya Müzesi örneğinde tekstil ürünlerinin konservasyonu sorunları ve çözüm önerileri
In the example of Malatya Museum conservation problems of the textile products and suggestions for their solutions
  1. Tez No: 72924
  2. Yazar: HANDAN SİRKECİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞERİFE SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
EK- 6 ÖZET“Malatya Müzesi Örneğinde Tekstil Ürünlerinin Konservasyonu ve Çözüm Önerileri”adlı yüksek lisans tezi, müzedeki tekstil ürünü eserlerin konservasyon sorunlarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Özellikle tekstiller organik malzeme oldukları için diğer eserlere oranla, mikroorganizmalara karşı daha zayıftırlar. Bu amaçla, sözü edilen eserlerin sorunları ortaya konmuş ve çözüm önerileri saptanmaya çalışılmıştır. Konuyla ilgili yapılan çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, müzenin tarihsel süreç içerisinde oluşumu ve gelişimi hakkında bilgi verilip, teşhir alanları ve buralarda sergilenen eserlerin kısaca tanıtımı yapılmıştır. Arkeoloji, etnografya ve sikke' den oluşan seksiyonlarındaki eserlerin kısaca konservasyon durumları tanımlanmaya çalışılmıştır. Ayrıca tekstil konservasyonu hakkında bilgi verilmiş, ancak daha çok pasif konservasyon üzerinde durulmuştur. Tezin ikinci bölümünde ise, müzede bulunan tekstillerden sadece halı ve düz dokuma yaygılar baz alınmıştır. Ancak tezin içeriğinde bir kataloglamaya gidilmeyeceği için 251 adet dokumadan sadece 45 tanesi örnek olarak seçilmiştir. Bunların envanter tanımları verilirken, müze defterlerindeki yanlışlıklar ve eksiklikler de giderilmeye çalışılmıştır. Ayrıca, müzedeki eserlerin teşhir ve depolama koşullarından söz edilip çevresel koşullar hakkında da bilgi verilmiştir. Sonuç olarak, müzedeki eserlerin bugünkü durumu ortaya konduktan sonra Malatya ili pilot bölge olarak belirlenip, Güney Doğu Anadolu Bölgesi' nde bir“Tekstil Laboratuarı”kurulması gerekliliğinden söz edilmiştir. Çünkü civar illerdeki müzelerde bulunan eserlerin durumları da Malatya Müzesindeki tekstillerin durumundan farklı değildir. Tekstil Laboratuarı oluşturulması için gerekli olan hazırlıklar vurgulandıktan sonra, burada uzman bir kadronun oluşturulması gerekliliği düşüncesi ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
EK- 7 ABSTRACT WIN THE EXAMPLE OF MALATYA MUSEUM, THE CONSERVATION PROBLEMS OF THE TEXTILE PRODUCTS AND SUGGESTIONS FOR THEIR SOLUTIONS“ This High License Thesis called. ”IN THE EXAMPLE OF MALATYA MUSEUM, THE CONSERVATION PROBLEMS OF THE TEXTILE PRODUCTS AND SUGGESTIONS FOR THEIR SOLUTIONS" aims to put forth the conservation problems of works of textile products in the museum, Owing to the fact that textiles are particularly organic materials, they are weaker in resistance against micro-organisms compared to other products..For this reason, the problems of the works mentioned above have been put forth and the ways to solve theese problems have been tried to find out. The work done consists of two parts: In the first part, information is given about the formation and development of the museum in the historical course of time, and the introduction of the display areas and the works exhibited here has been made in short. The conservation problems of the works in the sections that consist of archeology, etnography and the coins (sikkes) have been tried to identify. Becides this, information has been given about the textile conservation