Bir imalat işletmesinde kalite maliyetlerinin analizi
An Analysis of quality costs in a manufacturing firm
  1. Tez No: 72923
  2. Yazar: HAKAN SELÇUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. AHMET AKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Günümüzde globalleşen pazarlar, çeşitlenen ürünler ve hızla gelişen yoğun rekabet sonrasında tüketicilerin satınalma istekleri,“daha kaliteli ürünü, daha ucuza alma”yönünde gelişmiştir. Bu gelişmeye paralel olarak, işletmelerin kar yaklaşımları da değişerek, klasik yaklaşımdaki“Maliyet + Kar = Pazar Fiyatı”şeklinden;“Pazardaki Fiyat - Maliyet = Kar”şekline dönüşmüştür. Bu açıdan, pazar fiyatı üzerinde fazla bir şey yapamayan işletmeler, ancak kendi kontrolleri altında bulunan maliyetleri düşürmek suretiyle karlılıklarını artırabilir ve rekabet edebilir duruma gelmişlerdir. Yıllardır süregelen bir yanlış anlayış da,“daha fazla kalite için daha fazla maliyet”gerektiği düşüncesidir. Bu düşünceye kapılan birçok işletme, kalite düzeylerini geliştirmeyi, maliyetlerini artırmadan başarabilecekleri konusunda kendilerini yetersiz görmüşler ve belki de hiç farkında olmadıkları yüksek kalite maliyetlerini sürekli karşılamak durumunda kalmışlardır Bu çalışmada,birinci bölümde kalite, ikinci bölümde kalitenin ekonomisi, üçüncü bölümde de kalite maliyeti, kalite maliyetlerinin sınıflandırılmasıyla ilgili tanımlamalar yapılmış, kalite maliyet sisteminin kurulması, raporlanması ve kalite maliyetlerinin analiziyle ilgili teorik bilgilere yer verilmiştir. Dördüncü bölümdeki uygulama kısmında ise bir imalat işletmesinden elde edilen bir yıllık kalite maliyetleri verilerinin çok yönlü kalite maliyeti analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In our time, as a result of globalizing markete, diversified products and highly growing intense competition, the purchasing wants of consumers have been changed in the way of buying“more gualified goods more cheaply”. This caused the firm's profit approach to change from the classical shape of profit that is“Cost + Profit = Market Price”to the shape that is“Market Price - Cost = Profit”It is not easy for companies to control the market price because, they take the market price as given. For this reason, companies are preferring to decrease their costs which are under their control, in order to increase profitability and competition power. For many years, there has been a wrong understanding that“more quality needs more cost”. Many companies with this thought found themselves incapable of increasing their quality without having faced higher costs. In this study, definitions have been done about the quality in the first chapter, economy of the quality in the second and the quality cost and the classification of it in the third chapter. In addition, theoretical informations have been noted about the estaplishment and reporting of quality - cost system and about the analyze of quality - costs. In the fourth chapter, there has been done quality - cost anlysis of the yearly datas of quality costs of a company. II