İstanbul ilinde bankacılık sektöründe çalışan personelin beslenme alışkanlıkları ve fiziksel aktivite durumlarının beden kütle indeksi ile ilişkisinin belirlenmesi
Determination of the relationship of nutritional habits and physical activity with body mass index of staff working in the banking sector in Istanbul
  1. Tez No: 729257
  2. Yazar: ÖZGE GÜRBEY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN SEYLAM KÜŞÜMLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Ofis ve masa başı çalışma ortamlarının iş süresinin de artması ile birlikte getirdiği, dengesiz ve sağlıksız beslenme durumu gün geçtikçe artmakta ve başta obezite olmak üzere önemli kronik hastalıkların görülme sıklığında artışa neden olmaktadır. Çalışma, bankacılık sektöründe çalışan personellerin iş yapısı gereğince sürekli veya aralıklarla oturarak çalışmasına bağlı olarak sedanter yaşam tarzının oluşturabileceği en önemli sağlık sorunlarından biri olan obeziteyle birlikte beslenme alışkanlıklarının ve fiziksel aktivite durumlarının birlikte incelenmesi ve sonuçların Beden Kütle İndeksi ile ilişkisinin saptanması amacıyla yapılmıştır. Araştırma İstanbul iline bağlı bankacılık sektöründe çalışan 404 personel ile yapılmıştır. Verilerin toplanmasında sosyo-demografik veri formu, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (Kısa Form) ve Hollanda Yeme Davranışları Anketi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The unbalanced and unhealthy nutrition situation brought by office and desk working environments, along with the increase in working time, is increasing day by day and causes an increase in the incidence of important chronic diseases, especially obesity. The study was carried out in order to examine the nutritional habits and physical activity status together with obesity, which is one of the most important health problems that a sedentary lifestyle can cause due to the continuous or intermittent sitting work of the personnel working in the banking sector, and to determine the relationship between the results and the Body Mass Index. The research was carried out with 404 personnel working in the banking sector of the province of Istanbul. Socio-demographic data form, International Physical Activity Questionnaire (Short Form) and Dutch Eating Behaviors Questionnaire were used to collect data.