Crohn hastalarında maresin 1 düzeylerinin hastalık aktivitesi ile ilişkisi
The relationship between maresin 1 levels and disease activity in Crohn's disease patients
  1. Tez No: 729258
  2. Yazar: TUNA TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM GÜL, DOÇ. DR. BİLAL ERGÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışmada amacımız, antiinflamatuar ve inflamasyon çözücü özelliklere sahip olan maresin 1 düzeylerinin Crohn hastalarında, hastalık aktivitesi üzerindeki etkisini diğer inflamatuar parametrelerle karşılaştırarak belirlemektir. Materyal ve Metod: Çalışmaya Nisan 2021 ile Haziran 2021 tarihleri arasında polikliniğe başvuran 30 aktif, 30 remisyonda Crohn hastası, 30 sağlıklı kişi alındı. Hastaların rutin tetkikleri hastane sisteminden kaydedildi. Serum maresin 1 ölçümü için alınan kan örnekleri -80 °C'de buzdolabında saklandı. Toplanan bu kanlardan ELISA tekniği kullanılarak maresin 1 düzeyleri ölçüldü. Bulgular: Çalışmamızda maresin 1 düzeyi aktif grupta 215,74 pg/ml (118,55 – 327,46), remisyon grubunda 413,29 pg/ml (215,82 – 726,82) ve sağlıklı kontrol grubunda 753,4 pg/ml (381,5 – 901,08 ) ölçüldü. 3 grup arasında anlamlı düzeyde fark saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Our aim in this study is to determine the effect of maresin 1 levels, which have anti-inflammatory and pro-resolving properties, on disease activity in Crohn's disease patients by comparing them with other inflammatory parameters. Materials and Methods: 30 active Crohn's disease patients, 30 Crohn's disease patients with remission and 30 healthy individuals who applied to the outpatient clinic between April 2021 and June 2021 were included in the study. Routine examinations of the patients were recorded from the hospital system. Blood samples for serum maresin 1 measurement were stored in the refrigerator at -80 °C. Maresin 1 levels were measured from these collected blood using ELISA technique. Results: Maresin 1 level was measured as 215,74 pg/ml (118,55 – 327,46) in the active group, 413,29 pg/ml (215,82 – 726,82) in the remission group, and 753,4 pg/ml (381,5 – 901,08 ) in the healthy control group. There was a significant difference between the 3 groups.