Ekonomik kalkınma sürecinde Türkiye'de sağlık sektörünün yeniden yapılanması
Reconstruction of Turkey's health sector in the process of economic development
- Tez No: 72927
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZATEŞLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 317
Özet
ÖZET Sağlık hizmetlerinden yararlanılması, yaşama hakkına bağlı olarak, temel insan haklarından biridir. Başarılı bir sağlık sistemi, toplumdaki bütün fertlerin bu hakkı kullanmasını sağlamalıdır. Mevcut kıt kaynaklarla bunun sağlanabilmesi, sağlık sektörüne tahsis edilen kaynakların etkin kullanılmasına bağlıdır. Ayrıca, 20. yüzyılın ikinci yansında sağlık harcamalarının giderek artması ve kalkınma kuramlarında beşeri sermayenin öne çıkması, sağlık sektörünün ekonomik önemini artırmıştır. Buna bağlı olarak, ekonomi bilimi yöntemlerinin sağlık sektörüne uygulandığı“sağlık ekonomisi”yeni bir disiplin olarak gelişmeye başlamıştır. Bu tezde, sağlık ekonomisinin bakış açısıyla, Türkiye sağlık sektörü değerlendirilmiştir. Birinci bölümde, sağlık sektörünün kapsamı ve temel özellikleri belirlenmiştir. İkinci bölümde, sağlık sektörüyle ekonomik kalkınma arasındaki karşılıklı ilişkiler ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, Türkiye sağlık sektöründe uygulanan politikalar ve örgütlenme biçimleri değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde ise, ekonometrik yöntemler de kullanılarak, Türkiye sağlık sektörünün ekonomik analizi yapılmıştır. Sonuç kısmında, yukarıdaki analizler ışığında Türkiye sağlık sektörün genel bir değerlendirmesi yapılmış ve sektörün yeniden yapılanmasına yönelik öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The availability and use of health services constitutes one of the main elements of basic human rights. A succesful health system requires that all the members of a society have access to basic health services. Given scarce resources the necessary condition to secure such a viable health system; is to use the resources allocated to this sector, efficiently. Moreover, starting from the second half of 20th century; the economical importance attached to health sector has increased due to an increase in expenditures on health and also to the gaining priority of human capital in development theory. These developments in turn have led to the rise of a new discipline called“health economics”. In this thesis the health sector in Turkey is analysed from the view point of health economics. In chapter one the contents and basic characteristics of health sector are examined. The second chapter involves the analysis of the mutual interdependence between health sector and economic development. In the third chapter the organization of the health sector and the relevant policies pursued in Turkey are evaluated. In the fourth chapter an economic analysis of Turkey's health sector; is carried on by the aid of econometric methods. Finally, in the light of the above analysis, a general evaluation of Turkey's health sector is made and various proposals concerning the restructuring of this sector are suggested.