Veri tabanı tasarımı ve kütüphane programına uygulanması
Database design and an application to library program
- Tez No: 72928
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAAN YARALIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Ekonometri, Information and Records Management, Econometrics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Bilgisayar teknolojisine dayanan veri tabanları, çok büyük hacimdeki bilgileri saklayıp sorgulayan, güncelleyen ve mevcut bilgilerden yeni bilgiler ve raporlar üreten yazılımlardır. Çok geniş kullanım alanları olan veri tabanları günümüzde giderek genişlemekte ve buna paralel olarak ta farklı anlamlar kazanmaktadır. Bu çalışmada bilgisayar teknolojisinin temel kavramları teknik kavramlarla açıklandı. Bu kavramlar mikroişlemci, hafızalar ve çeşitleri, diskler, veri ve sistem yollarıdır. Ayrıca bunların çalışma prensipleri de açıklanmıştır. Veri tabanının temel kavramları ve çeşitleri ile avantaj ve dezavantajları anlatılarak örneklerle açıklandı. Bundan amaç üçüncü bölümde açıklanan uygulama için alt yapı oluşturmak, teorik yapı açıklandıktan sonra uygulama geliştirmektir. Uygulama sistem analizi yöntemleri takip edilerek veri tabam teorik yapısı da dikkate alınarak oluşturulmuştur. Uygulama, Access veri tabam üzerinde, uygulama programlan ise Visual Basic 5.0 kullanılarak yazılmıştır. Uygulama açıklanırken İlişkisel veri tabanının nasıl çalıştığı uygulama üzerinde örneklerle anlatılmıştır. Tezin amacı ilişkisel bir veri tabanını teorik yapı da açıklanarak adım adım tasarlamak, kodlamak ve çalışır bir uygulama olarak ortaya koymaktır. Kütüphane veri tabam yönetimi olarak yazılan uygulama programı tam bir veri tabam yönetimi olmasa bile, çalışan, kullanışlı, nesne yönelimli bir dille yazıldığından kolayca istenen modüller ilave edilebilecek yapıda bir uygulamadır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The databases based on computer technology, are software which stores, queries, updates large amount of data and derives new data and reports from current data. Nowadays databases, that has wide usage area, are developing rapidly and besides gets a different meaning. In this study, basic concepts of the computer technology are clarified by technic concepts. These concepts are microprocessors, memories and these types, disks, data and data buses. Besides it was explained the running principle of them. The basic concepts of databases and kinds of databases, advantages and disadvantages of databases were clarified using examples. The purpose of this stage was to build a base, and develop an application on chapter3. This application were build by following system analysis methods and taking into consideration the theoretic structure of the databases. Application program was made up on MS Access Database Application Program and MS Visual Basic 5.0 Visual Programming Language. While explaining the application it was conveyed how relational databases work using this application. The main purpose of this thesis is to design an relational database, and come out a running application. Library database management, which is my application program in this study, even that is not a library database management program completely, desired modules can be adapted to this object oriented, convenient program easily.