Periferik sinir yaralanmasında lokal koenzim Q10, E vitamini kullanımının klinik elektrofizyolojik ve histomorfolojik etkileri: Rat modeli
Clinical electrophysiological and histomorphological effects of local coenzyme Q10, vitamin E use in peripheral nerve injury: Rat model
  1. Tez No: 729271
  2. Yazar: HAKKI CAN ÖLKE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER SUNKAR BİÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Periferik Sinir Yaralanmasında Lokal Koenzim Q10, E Vitamini Kullanımının Klinik Elektrofizyolojik ve Histomorfolojik Etkileri: Rat Modeli Amaç: Ratlarda oluşturulan siyatik sinir kesi tamir modelinde lokal Koenzim Q10 ve E vitamini kombinasyon kullanımının etkilerini göstermeyi amaçladık. Gereç-Yöntem: Çalışmamızda 40 adet ratın sağ siyatik sinirleri kesildi ve tamir edildi. Müdahale edilmeyen sol siyatik sinirler sham grubu olarak değerlendirildi. Sağ siyatik siniri opere edilen ratlar kontrol-4, kontrol-8, tedavi-4 ve tedavi-8 grupları şeklinde 4 gruba ayrıldı. Bu gruplar değerlendirme aşamasında histomorfolojik ve klinik ve elektrofizyolojik değerlendirmeler yapılmak üzere 2 gruba ayrıldı. Tedavi gruplarındaki ratlara 4 hafta süreyle, günlük olarak 0,01mg/kg Koenzim Q10 ve E vitamini kombinasyonu lokal olarak uygulandı. Ratlar 4. Ve 8. haftalarda termal plantar testleri yapıldıktan sonra sakrifiye edilerek histomorfolojik ve elektrofizyolojik deneyler yapıldı. Bulgular: Histomorfolojik incelemede özellikle tedavi-8 grubu kontrol grupları ile karşılaştırıldığında miyelinli aksonların sayısı önemli ölçüde artmış ve miyelin yapısı sham grubuna daha yakın olarak bulundu (kontrol-4.
Özet (Çeviri)
Clinical Electrophysiological and Histomorphological Effects of Local Coenzyme Q10, Vitamin E Use in Peripheral Nerve Injury: Rat Model Objectives: We aimed to demostrate the effects of the combination of local Coenzyme Q10 and vitamin E in the sciatic nerve incision repair model created in rats. Materials and methods: In our study, the right sciatic nerves of 40 rats were cut and repaired. Left sciatic nerves that were not intervented were evaluated as the sham group. The rats whose right sciatic nerve was operated were divided into 4 groups as control-4, control-8, treatment-4 and treatment-8 groups. These groups were divided into 2 groups to evaluate with histomorphological and clinical and electrophysiological experiments. A combination of 0,01 mg/kg Coenzyme Q10 and vitamin E was administered locally to the rats in the treatment groups daily for 4 weeks. Rats were sacrificed after thermal plantar tests were performed at 4th and 8th weeks; and histomorphological and electrophysiological experiments were performed.