COVID-19 hastalığı ile ilişkili pandemi döneminde çocuk acil birimine başvuran hastalarda modifiye pediatrik erken uyarı skoru ve modifiye pediatrik yatış risk skorlaması II'nin etkinliği
The effectiveness of modified pediatric early warning score and modified pediatric risk of hospital admission score II in patients applying to the pediatric emergency unit during pandemic period associated with COVID-19 disease
  1. Tez No: 729280
  2. Yazar: BİHTER ŞEN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KAĞAN ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Emergency Medicine, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Çocuk acil birimine başvuran hastaların klinik gidişatını ve kritik çocuk hastayı belirleyebilmek için vital bulgular ve fizyolojik parametrelerin kullanıldığı değerlendirme araçları geliştirilmiştir. Bu çalışma ile COVID-19 pandemi döneminde acil servise başvuran hastalarda Modifiye Pediatrik Erken Uyarı Skoru (MPEUS) ve Modifiye Pediatrik Yatış Riski Skorlaması II (MPRISA II)'nin etkinliğinin değerlendirilmesi ve bu ölçeklendirmelere bağlı olarak erken dönemde kritik çocukların belirlenerek Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi (ÇYBÜ) ile diğer yataklı birimlere yatırılacak hastaların saptanabilirliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 1 Şubat 2021 ile 31 Temmuz 2021 aralığında Karadeniz Teknik Üniversitesi Hastanesi Çocuk Acil Birimine başvuran 28 gün-18 yaş arasındaki çocuklar alındı. Acil Gözlem Birimi (AGB)'ne alınan hastalar taburculuklarına kadar, servise yatan hastalar ise ilk 24 saat içinde MPEUS ile değerlendirildi. Eğer hasta ÇYBÜ'ye yatırılmış ise skorlamaya devam edilmedi. MPRISA II ise hastalara sadece ilk başvuru anında yapıldı. Bulgular: Toplamda 935 hasta çalışmaya dahil edildi, bu hastaların %65'i AGB'de takip edilirken, %33'ünün pediatri veya diğer servislere, %1,8 hastanın ise ÇYBÜ'ne yatırıldı. Başlangıç MPEUS, 3'ün üzerinde iken MPEUS'un, hastane yatışını öngörmede duyarlılığı %17,80 ve seçiciliği %92 idi (p=0,003).
Özet (Çeviri)
Objective: Evaluation tools using vital signs and physiological parameters were developed in order to determine the clinical course of the patients admitted to the pediatric emergency unit and the critically ill child. This study aimed to evaluate the effectiveness of the Modified Pediatric Early Warning Score (MPEUS) and Modified Pediatric Hospitalization Risk Score II (MPRISA II) in patients who applied to the emergency department during the COVID-19 pandemic, and to determine critical children in the early period based on these scaling, and to investigate the detectability of patients who will be hospitalized in other inpatient units with the Pediatric Intensive Care Unit (PICU). Materials and Methods: Children aged between 28 days and 18 years who applied to Karadeniz Technical University Hospital Pediatric Emergency Department between February 1, 2021 and July 31, 2021 were included in our study. Patients admitted to the Emergency Observation Unit (AGB) were evaluated with MPEUS until their discharge, and patients admitted to the ward within the first 24 hours. If the patient was admitted to the PICU, scoring was not continued. On the other hand, MPRISA II was administered to patients only at the begining of admission. Results: A total of 935 patients were included in the study, 65% of these patients were followed in the AGB, 33% were hospitalized in pediatrics or other services, and 1.8% were hospitalized in the PICU. While the initial MPEUS was above 3, the sensitivity and specificity of MPEUS in predicting hospitalization was 17.80% and 92% (p=0,003).