A new software defined network (SDN) in IoTs based deep learning techniques
  1. Tez No: 729281
  2. Yazar: AHMED HUSSEIN IBRAHEM ALAJDAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çalışmada, IoT'lerde derin öğrenme tekniklerini kullanan yeni bir SDN kullanılıyor. İlk aşamada, DBN, kötü amaçlı yazılımın etkili özelliklerini çıkarmak için giriş verilerine uygulandı. DBN, bu çalışmada yalnızca iki RBM'den oluşur, bu giriş özelliklerinin boyutuna bağlıdır. DBN tarafından çıkarılan özniteliklere sınıflandırıcı olarak uygulanan sığ sinir ağı. Kötü amaçlı yazılımı tespit etmek için sığ sinir ağını uyguladık ve elde edilen sonuçları DBN tabanlı sığ sinir ağı ile karşılaştırdık. DBN tabanlı sığ sinir ağı, sığ sinir ağından daha iyi sonuçlar verdi. Son olarak, önerilen yöntem, bulut bilişimde DDoS'u tespit etmek için sunulan birkaç makale ile karşılaştırılmıştır. DBN'nin performansını optimize etmek için uygulanan grid arama algoritması, önceki araştırmalarla karşılaştırıldığında dikkat çekici sonuçlar verdi.
Özet (Çeviri)
In the study, a new SDN in IoTs using deep learning techniques is used. In the first stage, the DBN applied to the input data to extract effective features of malware. The DBN consist of several RBM in this study only two RBM applied this depend on the size of input features. The shallow neural network applied as classifiers to the extracted features by the DBN. We applied the shallow neural network to detect the malware and the obtained results compared with DBN based shallow neural network. The DBN based shallow neural network presented best results than shallow neural network. Finally, the proposed method compared with several papers presented to detect DDoS in cloud computing. The grid search algorithm applied for optimize the performance of the DBN and presented remarkable results when compared with previous research.